Suistimal edilmemeli!

HABER MERKEZİ

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son zamanlarda giderek artan konkordato ilanlarından doğan mağduriyetlerin ve konkordatonun suistimal edildiği iddialarının araştırılmasını istedi.

Güzelmansur, konkordatonun yarattığı mağduriyetlerin ve konkordatonun suistimal edilip edilmediğinin tüm yönleriyle araştırılması ve çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi.

CHP’li Güzelmansur TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde şunları söyledi: ”Ülkemizde yılbaşından bu yana TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesiyle, üretim maliyetleri artmış, kredi faizleri yükselmiş, finansmana erişim zorlaşmış, ekonomik faaliyetler daralmış ve bu tüm bunlar konkordato müessesesinin yaygınlaşmasına neden olmuştur. Ezici çoğunluğu inşaat sektörü olmak üzere tekstil, ayakkabı, sağlık gibi hammaddesi ihracata ve dolayısıyla dövize endeksli sektörlerden gelen konkordato talepleri çığ gibi büyümektedir. Şu ana kadar ticaret mahkemelerine konkordato başvurusu yapan borçlu sayısının 3 binin üzerinde olduğu ifade edilmektedir. Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte bu sayının da katlanarak artacağı tahmin edilmektedir.”

Konkordato binlerce kişiyi aç bırakmakta ve mağdur etmektedir. Diğer taraftan konkordato müessesini suistimal eden ve konkordatoyu rant için kullanan şirketler olduğuna dair de iddialar bulunmaktadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube