Suriyelilerin TATİL kuyruğu!

VEYSEL SAVAŞ

Bayram izinlerini kullanmak için akın akın ülkelerine geçiş yapan Suriyeliler işlemlerini yaptırmak üzere İl Göç İdaresi önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. 22 Temmuz günü başlayan Suriye geçişlerin 9 Ağustos gününe kadar süreceği öğrenildi.

Kurban Bayramı tatilleri için 22 Temmuz gününden itibaren başlayan Suriye’ye geçişlerin gün itibariyle 20 bini aştığını aktaran yetkili kurumlar bu sayının 9 Ağustos tarihine kadar 30 bine dayanmasının beklendiğini söylediler.

Antakya Narlıca Mahallesinde bulunan İl Göç İdaresi önünde son günlerde kuyrukların arttığını aktaran vatandaşlar, kimi Suriyelilerin bir daha geri dönmemek üzere ülkelerine gitmek için işlem yaptırdığını kimilerinin ise bayram tatillerini kullanmak üzere uzun kuyruklara imza attıklarını söylediler.

ÇIKIŞ YAPILAN KAPIDAN GERİ GELECEKLER

Konu ile ilgili yapılan açıklamadaBayram izni kapsamında hangi kara hudut kapısından çıkış yapıldı ise dönüş de aynı kapıdan yapılacaktır. Her bir aile üyesi için ‘Başvuru Formları’ dolduracak ve bu formlar bayramlaşma izni kapsamında Suriye’ye çıkış isteyen her bir aile üyesi için ayrı ayrı almak üzere çıktısı ile birlikte geçici koruma kimlik belgeleri ve yol izin belgeleri ile birlikte formda yer alan tarihte çıkış yapılacak Kara Hudut Kapısına gelebileceklerdir. Geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerin Türkiye’den Suriye’deki güvenli alanlara çıkışları ve dönüşleri Başvuru Belgesi (internetten edinilecek), Yol İzin Belgesi (ikamet edilen Göç İdaresi İl Müdürlüğü), Ön Kayıt Belgesi veya Geçici Koruma Kimlik kartı ile sağlanacaktır. 15 yaş altı çocuklar için aşı kartlarının yanında getirilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube