Sürmeli ailesinden ‘dikkatli olun’ çağrısı!

ÖZKAN BAKKAYLI

2018 yılın en acı olayı olarak tarihe geçen Defne ilçesinde ki ölüm üzerinden günler geçmiş olmasına rağmen halen konuşuluyor.

Bilindiği üzere Aralık ayının son haftasında meydana gelen olayda 12 yaşında ki, 7 sınıf öğrencisi Nizamettin Sürmeli evlerinin 5 katından düşerek yaşamını yitirmişti. Olayın düşme sonucu mu yoksa bir bilgisayar oyunundan sonra mı meydana geldiği tartışma konusu olmaya devam ediyor. Rusya menşeli Mavi Balina isimli bir bilgisayar oyunun takipçisi olduğu öne sürülen 12 Yaşında ki Nizamettin’in oyun sonrası verilen komut ile evlerinin 5. Katından atladığı iddiası hem gözü yaşlı ailesini hem de Çekmece mahallesini yasa boğdu.

Sümerler Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi Nizamettin Sürmeli Çekmece Mahallesindeki evlerinin 5.kattaki balkonundan aşağıya atlaması sonucu can verdi.

İddialara göre; Internet sitelerinde gösterilen MAVİ BALİNA adlı programın etkisinde kalarak yönlendirildiği düşünülen Nizamettin Sürmeli adlı 12 yaşındaki öğrenci; balkondan aşağıya atladı, ağır yaralı kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı ve can verdi.

7 sınıf öğrencisi Nizamettin’in ailesi ise durumu doğrulayarak diğer anne ve babalara çocukları için daha dikkatli olmaya çağırdı.

BU OYUN İLK KEZ RUSYA’DA ORTAYA ÇIKTI

Mavi Balina oyunu Rusya’da ilk kez araştırmacı bir gazetecinin 12 yaşındaki bir kız çocuğunun intiharının ardından yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıkarıldı. Rusya’da 2016 yılında Nisan ve Kasım ayları arasında 130’dan fazla çocuk intihar etti. Mavi Balina oyunu bilindiği üzere Türkiye’de son dönemde 14 yaşındaki Furkan Şen’in intiharıyla birlikte gündeme geldi. Daha sonra Ağustos ayında da 24 yaşındaki Evrim Mertin intihar etti. Mert’in ailesi, oyunla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Hükümet kanadında ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve İçişleri Bakanlığı’nın ortak bir çalışma yaptığı açıklandı. Ulaştırma Bakanlığı Eylül ayında yaptığı açıklamada, ‘Zararlı içerikli yayınları BTK olarak durdurabiliyoruz ama böyle özel linklerle çalışan oyunlara bir şey yapamıyoruz. Üzerinde çalışıyoruz. BTK ve emniyet uzmanları çalışma yapıyor’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube