Sutaşı Mahallesi’nde çöp isyanı!

SABAHATTİN ATASOY

Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Sutaşı Mahallesi’nde yer alan çöp transfer merkezinden yayılan kötü kokular bölge sakinlerini çileden çıkardı. Durumu protesto etmek üzere akşam vakti sokağa çıkarak eylem yapan vatandaşlar, çöp kamyonlarının önünü kapatarak eylem yaptı. Olay yerine çok sayıda güvenlik ekibi sevk edilirken, Samandağ Jandarma Komutanı Binbaşı Emrah Nergis de olay mahalline intikal ederek çevre sakinlerini sağduyulu olmaya çağırdı. Samandağ Kaymakamı Murat Kütük ise vatandaşların tepkilerinde haklı olduğunu dile getirdi ve sorunları yerinde dinledi. İyi Parti Samandağ İlçe Başkanı Seyran Miçoğulları’nın da vatandaşlarının şikayetlerini dinlemek için bölgeye geldiği görülürken, eylem yapan vatandaşlar çöp transfer merkezinin evlere bir hayli yakın bir yerde olduğunu dile getirerek yayılan kötü koku nedeniyle evlerinde dahi duramaz hale geldiklerini aktardılar.

2 yılı aşkın süredir mevcut sorunun çözümü için çalmadık kapı bırakmadıklarını belirten vatandaşlar “Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmada mahallemizde bulunan çöp transfer merkezinin vatandaşların sağlığını olumsuz etkilediği ortaya koyan bir rapor hazırlandı.  Buna rağmen sorunun çözümüne dönük herhangi bir adım atılmadı” diyerek tepkilerini paylaştılar.

KÜTÜK: SÖZ VERİYORUM, GEREKEN YAPILACAK

Vatandaşları dinledikten sonra onlara hak veren Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, insan sağlığının her şeyin üzerinde olduğunu vurguladı ve vatandaşlara söz verdi. Kaymakam Kütük, “Şikayetiniz haklı. Gazeteciler önünde sizlere söz veriyorum. Bu sorunun çözülmesi için ne gerekiyorsa yapılacak. Jandarma ekiplerimiz ile vatandaşlarımız asla karşı karşıya gelemez. Buna izin vermeyiz, vatandaşlarımızın daima yanındayız” sözlerini kullandı. Kaymakamın bu sözleri üzerine eylemlerini sonlandıran vatandaşlar, olaysız bir şekilde bölgeden ayrıldı. Gerek kolluk kuvvetlerinin gerekse kaymakamın olumlu ve anlayışlı tavırlarından duydukları memnuniyeti paylaşan vatandaşlar, söz konusu sorunun ivedilikle çözülmesini beklediklerini dile getirerek, konunun takipçisi olacaklarını aktardırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube