Tabandan yükselen tepkiye tavandan da destek geldi!

ALİ YOLCU

Hatay’da ki Suriyeli sayısı her geçen gün büyürken Suriyelilere karşı oluşan tepki de büyüyor. Türkiye genelinde sayıları 3.5 milyonu aşan Suriyelilerin ilimiz Hatay’da ki sayılarının ise 500 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam aynı zamanda Hatay’da yaşayan her 3 kişiden birinin Suriyeli olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. Tabanda zaten var olan Suriyeli tepkisine tavandan da ses gelmeye başladı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ en sert açıklamayı yapan isimdi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ta Suriyelilerin neden olduğu sorunlara dikkat çekti ve ‘Burada kalmalarını istemiyorum’ dedi. Muhalefetteki iki parti temsilcisinden gelen bu sert cümlelere ise Hükümet kanadı sakin bir ses tonu ile yanıt verdi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, “3,5 milyon Suriyeli ülkemiz de uyum içinde yaşıyor” dedi.

500 BİN KİŞİYE DAHA YATIRIM YAPMAK İSTEMİYORUZ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “BŞB Başkanı olarak Suriyelilerin Hatay’da kalıcı olmalarını istemiyorum. Savaş bittiğinde herkes yerine gitsin. Kendi coğrafyasında hayatını yeniden inşa etsin. Baltık Cumhuriyetinde bir ülkeye 540 tane Suriyeli gitti diye orada ki halk ayağa kalktı. Bugün sadece Hatay’da 500 bin Suriyeli var. Gitmezlerse demografik yapımız, ekonomik dengelerimiz bozulur. Bizim 1 milyon 600 bin kişiye göre gelirimiz ve buna göre de yatırımlarımız var. 500 bin kişiye daha yatırım yapmak istemiyoruz” dedi.

JEOPOLİTİK YAPIMIZ DEĞİŞECEK

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ ise Ankara’dan seslendi. Suriyelilerin ülkelerine geri dönmeleri için bir an önce gerekli olan çalışmanın başlatılmasını isteyen Özdağ, “Suriyeliler sadece ekonomik boyutlarıyla tehdit değildir. Orta ve uzun vadede Türkiye’nin milli, kültürel politik ve jeopolitik yapısını değiştirecek kadar büyük bir tehdit oluşturuyorlar. Örneğin Hatay, Kilis, Urfa, Gaziantep gibi illerde kültürel ve etnik dokuyu değiştirecek bir hızla nüfus olarak artıyorlar. Böyle devam ederse bu illerde ki Türk kenti kimliğimizi kaybedeceğiz” dedi.

MAZLUMLARA KAPIMIZI AÇIYORUZ!

Hükümet kanadını temsilen konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ise muhalefette yer alan parti temsilcilerinin yaptığı bu açıklamalara Suriyelileri sahiplenir cinsten bir açıklama getirdi. Yurtdışında ki bir toplantıda konuşan Kıran, Türkiye’de 3,5 milyondan fazla Suriyeli ve farklı ülkelerden gelen insan bulunduğunu ve bu insanlar için Türkiye’nin bugüne kadar 33 milyar dolar para harcandığını belirti.

Suriyelilerin Türkiye’de uyum içinde yaşadıklarını da hatırlatan Yavuz Selim Kıran, Türkiye’nin yüzyıllardır mazlumlara kapılarını açarak ev sahipliği yaptığını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube