Tarihe ışık tutacak kitap yayında

HABER MERKEZİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihine ışık tutan yayınlara kucak açıyor.

Yazarlara ilham olan Hatay’ın birbirinden değerli tarihi, HBB desteği ile basılarak meraklıları ile buluşturuluyor.

Tarihi ve araştırmayı seven Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğr. Gör. Elif Ovalı, kaleme almış olduğu “ Doğu’nun Kraliçesi’nin Tacı Antakya Köprüsü” adlı kitabı Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayını baskısı okuyucuyla buluşturuldu.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Osmanlı Kent arşivinde gerçekleştirilen lansmana HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş da katılım gösterdi.

Yazar Ovalı, gerçekleştirilen lansmanda katılımcılara sunum yaparak, Antakya’nın kentsel değerlerini korumaya ve geliştirmeye yönelik bilinç oluşturmak için, Doğu’nun Kraliçesi’nin Tacı Antakya Köprüsü kitabını kaleme aldığını söyledi. Ovalı, “Antik kentin hazinesi, mirası olarak değerlendirilecek bir eserin, teknolojinin bu denli ileri olduğu bir yüzyılda insan eliyle yok edildiği gerçeğinin hafızalardan silinmemesi gerekiyor. Tarihte yaşananları yargılamak değil, bundan sonra ortaya çıkabilecek hatalara karşı, kent değerlerine sahip çıkma bilinci ve farkındalık sağlamak istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları basımı olan kitabın lansmanındaki tüm gelir Antakya Soroptimist Derneği tarafından öğrencilere burs olarak aktarılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube