Tarihe verilen önem bu işte!

ALİ YOLCU

Defne ilçesine bağlı Çekmece Mahallesi’nde bir bina kazısı sırasında ortaya çıkan tarihi eserler kaderine terk edildi.

Yapılan kazı sırasında ortaya çıkan ve Müze tarafından koruma altına alınan bölge, yabancı otlar ve dikenlere teslim oldu. Tarihi eserlerin ilk çıktığı bundan 5 yıl öncesinde bina inşaatının uzun bir süre durdurularak inşaata izin verilmediğini hatırlatan vatandaşlar, “O dönemde tarihi eserlere ne denli önem verildiğini düşündük. Meğer gerçek bu değilmiş. Amaç, vatandaşa zorluk çıkarmakmış. Madem inşaatı dahi durdurup uzun bir süre çalışmalara izin vermediniz ne diye tarihi eserleri kaderine terk ettiniz?” sorusunu yönelttiler.

Kazı sırasında çıkan Mozaik ve tarihi eser parçalarından oluşan bölgenin demir korkuluklar ile çevrilerek koruma altına alındığını aktaran vatandaşlar,  o tarihlerde seyir alanı gibi olan ve birçok kişi tarafından ziyaret edilen tarihi eserlerin bugün yabancı otlar altında yok olmaya terk edildiğini söylediler.

3. DERECEDEN SİT BÖLGESİ

Müze yetkili birimlerine seslenen vatandaşlar söz konusu alanının gerektiği gibi kullanılması halinde ziyaretçileri olabileceğini öne sürdüler.

Hatırlanacağı üzere o tarihlerde yapılan kazıların pek çoğunda tarihi eserlerle rastlandığı ardından Müze Anıtlar Kurulu’nun geniş bir alanı 3. Dereceden Sit Bölgesi ilan ettiği biliniyor.

Fotoğraflarda söz konusu tarihi eserler ve tarihi eserlerin içinde bulundukları istenmeyen durum görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube