Tenkit yapıcı olmalı yıkıcı değil!

Eleştiri, var olan konu, sanat, yapıt, olay veya insanın doğru veya yanlış yönlerini, eksikliklerini, fazlalıklarını ortaya çıkarmak adına yapılır ve olumlu veya olumsuz etki bırakır.

Kendimden yola çıkmak gerekirse eleştirildiğim zaman negatif bir elektrik kaplıyor ruhumu hatta şunu da açık yüreklilikle söylemek gerekirse eleştiri yapan insan gözümde küçülmüyor değil.

Fakat sonra şunu diyorum kendi kendime sen ne yapıyorsun neden salıyorsun bu negatif elektriği üzerine.

Bana eleştiri yapıldığı zaman eleştirene bakarım gerçekten eleştirdiği konu hakkında bilgisi var mı? Sonra düşünürüm ve karar veririm yapılan eleştiri üzerimde etkili olmalı mı olmamalı mı? Çünkü doğru eleştiri bizim eksikliğimizi gösterir veya fazlalığımızı ortaya çıkarır, yapıcıdır. Yanlış eleştiri ise yıkıcıdır bu yüzdendir ki her eleştiriyi üzerimize giymemeliyiz. Çünkü bu kıskançlığın doğurduğu bir eleştiri veya sonuca odaklı haksız eleştiride olabilir.

Spor camiasından örnek vermek gerekirse bordo beyaz takımını destekleyen taraftarların yenilgi sonucunda teknik direktör İlhan Palut’u acımasızca eleştirerek istifaya davet etmesi, galip gelinen zamanlarda ise belki söylediğim söz acımasızca söylenmiş bir söz olacak ama nankörlük yaparak taraftarın teknik direktör dışında sayın başkan ve futbolculara övgü yağdırması..

Diğer bir örnek ise tanıdık gelecektir!.

Bir öğrencinin geçirdiği sınav düşük bir puanla sonuçlandığı zaman öğrenci bunun faturasını öğretmene keser, öğretmen iyi ders anlatamıyordur, öğretmen öğrencisine takmıştır ve gibi gibi… Eleştirilere maruz kalır öğretmen..

Hâlbuki aynı öğretmenin sınavına giren öğrenci sınav sonucunu beklediğinin üstünde aldığı zaman başarı kendi başarısıdır ve öğretmeni unutur.

Örneklerden de anlaşıldığı gibi Eleştiri hayatımızda önemli rol oynar bazı eleştiriler bizi motive ederken başarımıza destek olurken bazı eleştiriler ise moral bozukluğu yaratır.

İşimizde ailemizde günlük yaşantımızda başarılı olmak için doğru eleştirilere açık olmamız ve kötü günlerde birlikteliğini bırakmayan insanları iyi günlerde nankörlükle karşılamamalıyız.

Unutulması gereken bir şey varsa yapılan iyilikler değil yaptığımız iyilikler olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube