Tetikoğlu: Misafirperverliğimiz tarih boyunca olmuştur

AA

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) iş birliğinde düzenlenen “Uyum Mahalle Buluşmaları”nın 16’ncısı Hatay’da gerçekleştirildi.

Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen yemekli etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tarih boyunca misafirperverliğini gösterdiğini, etnik, dini ayrım yapmadan birçok kişiye ev sahipliği yaptığını söyledi.

Ülkeye gelen misafirleri tanrı misafiri olarak kabul ettiklerini ifade eden Tetikoğlu, “Gerek dini anlayışımızda gerekse de örf ve adetlerimizde misafirperverliğimiz tarih boyunca hep olmuştur.” dedi.

Tetikoğlu, Suriye’deki iç savaşın bir an önce bitmesini ve ülkede bulunan Suriyelilerin ülkelerine dönerek gönüllerince yaşamasını temenni etti.

Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok da büyük medeniyetlerin altındaki hikayede göçmenlerin bulunduğunu ve büyük medeniyetlerin göçmenlerin omuzlarında yükseldiğini belirtti.

Tarih boyunca yaşanılan coğrafyada göçlerin hiç bitmediğini aktaran Ok, yakın zamanda da sınırların ötesinde Suriye’de, insanlık dramının yaşandığını hatırlattı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ise, bir, beraber ve kardeşçe yaşamak denilince akla gelen en iyi örneklerinden birisinin Hatay olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi ile Suriyeli çocuklardan oluşan koro dinletisi sunuldu,  doğru bilinen yanlışların anlatıldığı video gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube