TÖB-SEN: Hak etmediğimiz hiçbir ücreti talep etmeyiz!

ALİ ATASOY

TÖB-SEN Genel Başkanı Deniz Ezer, öğretmenlere ek ders ücret ödemesi konusunda yanlış bir tutum sergilendiğini ileri sürdü.

Ezer, gazetecilere yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

MEB, 4 Eylül 2020 tarihinde ek ders ile ilgili olarak, 31 Ağustos-18 Eylül 2020 “Uzaktan Eğitim” sürecine ilişkin bir “görüş” yazısını 81 İl Valiliğine göndermişti. MEB’in 04.09.2020 gün ve 28892082 sayılı yazısı skandal bir karar olup bu karar ile MEB tüm öğretmenlerin tepkisi ile karşı karşıya kalmıştır.

Karar’ın özeti şöyledir; Bu karara göre uzaktan eğitim yoluyla canlı ders yapmayan öğretmenler ek ders alamayacak, uzaktan eğitim yoluyla canlı ders yapan öğretmenlerden 15 saati dolduranlar ek dersi alabilmek için de 15 saatin üzerine derse girmek zorunda olacak sadece 15 saat canlı derse girerse hiç ders yapmayan öğretmen gibi ek ders alamayacaktır.

TÖB-SEN;Hiçbir şekilde kabul edilemeyecek bu maddeyi direten Milli Eğitim Bakanlığına;bu uygulamanın temel dayanağının ne olduğu konusunda bir görüş yazısı talep etmiş bunu da kamuoyu ile paylaşmıştı.   

Kamuoyu, velilerimiz ve halkımız bilmelidir ki bizler hak etmediğimiz hiçbir ücreti talep etmeyiz. Talep edilen ek ders ücreti aslında maaşımızın içinden kopartılmış ve adına ek ders denilerek öğretmene bir lütufmuş gibi sunulmaya çalışılmış bir ücrettir. Yani aslında Öğretmenin maaşı ek ders ücreti ile geçinebilir bir maaşa dönüşmektedir, oda enflasyon karşısında geçinilebilir deniliyorsa. Çünkü TÜİK’in Mayıs ayı verilerine göre 4 kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı 7.942 TL yani 8000 TL iken Öğretmen maaşı ortalama 4300 TL’dir. Bu rakam bile aslında öğretmene bırakın ek ders kesintisinin yapılmasına öğretmen maaşına en az yüzde 50 bir zammın yapılması gerektiğini göstermektedir.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube