Tuhaf bir zaman

Mutsuzuz artık, memnun değiliz hiçbir şeyden. Elimizde sandığımız mutluluk artık bizimle değil. Mutsuz olmaya alıştık, nasıl alışmayalım ki! Hayata bakış açımız değişti, ortada bir şey yokken bile varmış gibi hissediyoruz. Önceliklerimiz değişti. Yaşam sınırlarımız daraldı. En yakınımızın alıp verdiği nefesten çekinir olduk, aralarımıza sınırlar koyduk. Yaşam mücadelesine karşı isteksizleştik.

Herkes mutsuz, umutsuz.. Sanata, edebiyata, felsefeye de artık ihtiyaç duymuyor bu dünya, bir belirsizlik içinde. Bu belirsizlikle birlikte ekonomik olarak bir çırpınışta almış başını gidiyor. Ekonomi sendromuyla dünya sinir krizi geçiriyor. Ekonomik kayıplarla cebelleşirken faizlerin yükü altında eziliyoruz. Hiç bilmediğimiz farklı bir hayata geçiş bu.. Üstelik hazırlıksız yakalandık, belirsizlik okyanusunda boğuluyoruz..

Düşünüyorum da daha önce böyle miydik? Nasıl yaşıyorduk? Bizi mutlu eden şeyler nelerdi? Beden sağlığı mı tek mutluluk sebebimiz! Ya ruh sağlığı? Hesaplar olduk kimlerin ne zaman daha güçsüz düştüğünü, kimlerin ölüme daha zor karşı koyabildiğini, kimlerin hayatta kalmak için daha fazla içsel kaygı duyduğunu.

Bununla birlikte şehir efsaneleri de almış başını gidiyor. Akıl ve bilimden uzaklaştı bir çoğumuz. Ne yapabilir ki başka! Mutluluk algılarımız değişti. Son yarım asrın en mutsuz dönemini yaşar olduk. Bir anket yapılsa ve ankete katılanların mutluluk oranları ölçülse mutsuz insan sayısı daha çok çıkar. Kimimiz sağlığından düşme korkusu ile mücadele içinde bu kaygı yakalarımıza bir gölge gibi yapışmış. Kimimiz de en sevdiğini sonsuzluğa uğurladı, huzursuzluğun soğuk nefesi musallat.. Çocuklarımız bile mutsuz bir şekere dünyanın en mutlu tebessümünü yayan çocuklarımız mutsuz! Okulları, kapı önündeki oyunları, park alanları ellerinden alındı.

Her duyguyu hissettiğimiz bu dünyada biraz iyi hissetmek istiyoruz. Mutlu olduğumuzu sanmak değil, mutlu ve özgür olmak istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube