Türkiye 104, Hatay 270!

ALİ YOLCU

Hatay ili Türkiye’de en çok nüfus yoğunluğu yaşayan illerin başında yer aldı. Türkiye’de kilometre başına düşen ortalama insan sayısını ikiye katlayan Hatay ilinin benzer şekilde en çok göç veren iller arasında yer alması da şaşırtıcı gelmedi.

TÜİK verilerine göre sadece 2017 yılında Hatay’dan farklı nedenlerden ötürü göç edenlerin sayısı 40 bin 600 olarak kayıtlara geçti. Yine aynı Hatay çoğu Suriyeli olmak üzere 33 bin 700 kişi göç aldı.

Ürküten rakamlar karşısında üzüntülerini dile getiren vatandaşlar ise Hatay ilinin bir zamanlar en çok aranan kentler arasında yer aldığına dikkat çekerek, “Ne oldu bize böyle? Hatay’ımız böyle giderse boşalacak. Yetkililerin el atması gerekiyor. Bu insanlar Hatay’da neden göç ediyor? Bu araştırılmalıdır” dediler.

KİLOMETRE BAŞINA 270 KİŞİ

Hatay’ın bir diğer sorunu ise giderek yoğunlaşan nüfus sayısı.. Türkiye ortalamasının çok üstünde yer alan Hatay ili an itibariyle kilometre başına 270 kişiyi topraklarında barındırıyor.

Bu rakam hem birçok ilin hem de Türkiye’nin ortalamasının çok üstünde olduğunu aktaran vatandaşlar, Suriyelilerin bu sayıyı arttırdığını düşündüklerini söylediler.

‘Böyle devam ederse yakında nefes alacak yer kalmayacak’ diyen vatandaşlar, bir manada yaşanan aşırı göçün de bu yoğunluktan kaynaklanmış olabileceğini söylediler.

Türkiye’de 2017 yılı itibariyle kilometre başına düşen kişi sayısı 104 iken, bu rakam Hatay’da 2 katından fazla olarak tam 270 kişi olarak gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube