Türkiye Cumhuriyeti; Türk milletinin öz ve en değerli malıdır!

VEYSEL SAVAŞ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının önderliğinde, eşine az rastlanır fedakârlıklarla kurulan Cumhuriyetimizin 95. yılı,  tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de coşku içerisinde kutlandı.

Hatay Valiliği Makamında Vali Erdal Ata’nın Cumhuriyet Bayramı tebriklerini kabul etmesi ile başlayan kutlamalar, Atatürk Caddesi’nde düzenlenen geçit töreni ile devam etti.

Vali Erdal Ata, Garnizon Komutanı Albay Ahmet Gürbüz ve HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın; yaşlısı, genci ile kutlama programına katılan Hataylıların Cumhuriyet Bayramını kutlaması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajının okunmasıyla devam etti.

Hatay Valisi Erdal Ata da yaptığı konuşmada; “İstikbalimizin teminatı sevgili gençler, bugün; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan ve yüce milletimizin karakterine en uygun, dünyanın en çağdaş yönetim şekli olan Cumhuriyetimizin 95. Yıl dönümünü kutlamanın büyük coşkusunu, heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Konuşmasına devam eden Vali Ata, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hatay, benim şahsî meselemdir’ dediği ilimiz, Türkiye Cumhuriyeti’ne katılan son toprak parçası olması sebebiyle özel bir şehirdir. Geçmişten günümüze birlik-beraberliğin, barışın ve hoşgörünün simgesi olan Hatay, bu yönüyle cumhuriyet ruhunun yaşadığı örnek bir şehirdir. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılını kutladığımız bu özel gün vesilesiyle kardeşlik ruhunun ve huzur ortamının tüm Dünya’ya yayılmasını ve ilelebet devam etmesini diliyorum. Konuşmamı Büyük Önder Atatürk’ün sözleri ile bitirmek istiyorum: “Türkiye Cumhuriyeti yalnız iki şeye güvenir. Biri milletin kararı, diğeri,  en acı ve zor şartlar içinde dünyanın takdirlerini hakkı ile kazanmaya layık olan ordumuzun kahramanlığı.” “Türkiye Cumhuriyeti; büyük Türk milletinin öz ve en değerli malıdır. Kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek sonsuza kadar yaşayacaktır.” Bu duygu ve düşüncelerle; hep birlikte coşkuyla kutladığımız bu en büyük bayramımızda, cumhuriyetimizin taşıdığı önemi çok daha iyi anlıyor, bizlere sağladığı kazanımlarıyla gurur duyuyoruz. Cumhuriyeti bizlere armağan eden yüce Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, saygıdeğer halkımızın cumhuriyet bayramını en içten duygularımla kutluyorum.” dedi.

Kutlamalar, şiirler okunmasının ardından, halk oyunları gösterisi ve geçit töreniyle tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube