Türkiye’de 5 Hatay’da 13 kat arttı!

VEYSEL SAVAŞ

Hatay’ın olumsuz ekonomik durumunu ortaya koyan rakamlar birbirleriyle yarışıyor.

İşte size nakliye sektöründen, Uzun Çarşı esnafının cirosuna ve önemlisi takipli kredi miktarı rakamlarına kadar tüm gerçekler.

Nakliye sektörün de ki araç sayısı ve faaliyetleri nedeniyle İstanbul’dan sonra Türkiye ikinciliğini yıllardır koruyan ilimiz Hatay bu unvanını kaybetti. Nakliye sektöründe bir sıra gerileyen Hatay artık Türkiye ikincisi değil, üçüncüsü konumunda.

2011 yılından bu yana Suriye politikası nedeniyle sürekli olarak kan kaybeden ilimiz Hatay’ın yaşadığı tek sıkıntı elbette sadece bu değil. Suriye ilişkilerimiz iyiyken Uzun Çarşı esnafının günlük 750 bin doları aşan bavul ticareti 50 bin dolara düştü.

2016 yılı verilerine göre Hatay’da kişi başına 7 bin 637 dolar gelir düşüyordu. 2017 yılında bu rakam 6 bin 100 dolar seviyesine düşmüştü. Bugün ise 6 bin doların altında.

Hatay’ın içinde bulunduğu ekonomik durumu en belirgin şekilde ortaya koyan rakam ise takipteki kredilerden geldi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Suriye krizi öncesinde 2010 yılında Hatay’da ki takipteki kredi rakamının sadece 177 milyon lira iken bu rakamın 13 kat artarak bugün 2.3 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Güzelmansur detayları ise şöyle sıraladı: “Hatay’da, 2010 yılında, takipteki kredi miktarı 177 milyon TL iken 2019 yılının Mart ayında bu rakamın 2,3 milyar TL’ye yükseldi. Türkiye’de takipteki krediler 2010 yılına kıyasla 5 kat arttı, Hatay’da ise bu rakam tam 13 kat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube