Üreticiye 50 kuruş, vatandaşa 4 lira!

ALİ YOLCU

Dalında fiyatı 50 kuruş olan mandalina vatandaşa ulaşıncaya kadar 4 lirayı buluyor. Bazı marketlerde ise kalitesine göre 5 liraya kadar satılabiliyor.

Çiftçi ise tarlasında ki mandalinayı satma derdinde. Arada ki fiyat farkı ise hem üreticiyi hem de alıcıyı şaşkına çeviriyor.

Samandağ ilçesinde bolca yetiştirilen narenciye bahçelerinden birini ziyaret eden Haber Ekibimize açıklamalarda bulunan üreticiler, “Biz bin bir emekle yıl boyunca uğraşıp yetiştirdiğimiz mandalinadan başkaları faydalanıyor. Kilogramını biz 50 kuruşa bile satamıyoruz. Manavlarda, Marketlerde 4 liraya, 5 liraya satılıyor. Biz de anlayamıyoruz” ifadesinde bulunarak haklarını koruyacak merci aradıkların söylediler.

TOPLAMA, PAKETLEME, NAKLİYE DERKEN…

Samandağ ilçesinde tarlalardan mandalina toplayan bir aracı “Mandalinayı Erzin, Dörtyol ve Samandağ gibi narenciye merkezlerinden topluyoruz. Kilogramı kalitesine göre 50 ile 80 kuruş arasında değişiyor” dedi.

Arada ki fiyat farkını sorduğumuz adının açıklanmasını istemeyen aracı şunları söyledi: “Mandalina tarlada 50 kuruş. Hasadı yapılıp paketleme tesisine girdiğinde kilogramı 50 kuruş daha artıyor. Nakliye ile hale ulaşıyor, burada alıcısına toplu halde satılıyor. Tabi nakliye ve halde de fiyatlarına yansımalar oluyor. Tarlada fiyat ucuz bu doğru. Ancak tarladan çıktıktan sonra işçiliği, nakliyesi, paketlemesi, hal farkı derken 6-7 kat artıyor. Nakliye yolu uzadıkça da fiyatı artıyor” diyerek arada ki farkı açıklamaya çalıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube