Üzümdalı Mezbahanesi açıldı

HABER MERKEZİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından hayata geçirilen ‘Antakya Üzümdalı Mezbahanesi’nin açılışı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş tarafından gerçekleştirildi.

Açılışa Başkan Savaş’ın yanı sıra CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, HBB Başkan Vekili Selim Matkap, HBB Genel Sekreteri Nihat Tazeaslan, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, Üzümdalı Mahalle Muhtarı Servet Yiğitbaşı, bazı sivil toplum kuruluşları başkanları ve yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Günlük 70 büyükbaş, 210 küçükbaş kesim kapasiteli modern ve hijyenik ortamda gıda üretimi sağlayacak olan 3 bin metrekare kapalı alan, 7 bin 500 metrekarelik araç parkı ve 12 bin metrekarelik açık alanıyla toplamda 22 bin 500 metrekarelik alanda kurulan; kırmızı et için 30 ton, sakatat için 10 ton ve şüpheli et için 4 tonluk 10 soğuk hava deposu da mevcut olan mezbahanenin açılışında Başkan Savaş, tezahüratlar ile karşılandı.

BAŞKAN SAVAŞ: HİJYEN ÇOK ÖNEMLİDİR

Açılışta konuşmalarını gerçekleştiren Başkan Savaş, “Hijyen çok önemlidir, hijyenin olmadığı yerlerde hastalık kol gezer. Amik Ovası çok verimli bir ova. Bu ovanın içerisinde bugüne kadar bir tane bile arıtma tesisi yoktu. Akan tüm kanalizasyonlar ya dereye ya da kanala akıyordu. Bizler de bu sular ile tarım sulaması yapıyorduk, vücudumuz bu mikroorganizmalar ile tanışıyordu. Hatay’ın Büyükşehir olmasından bu yana İskenderun(Bekbele), Samandağ, Kırıkhan, Reyhanlı, Dörtyol, Erzin, Antakya(Serinyol) ile dünyanın 5’inci, Avrupa’nın 2’nci Türkiye’nin ise ilk en büyük membranlı tesisi olma özelliğine sahip Küçükdalyan-Narlıca olmak üzere Hatay’a 8 yeni atık su arıtma tesisi kazandırdık. Ovada ilçelerimizin kanalizasyonları %85’lik bir oranda arıtılarak doğaya bırakılıyor. Ve çok yakında Hassa’mızın da arıtma tesisinin temelini atacağız. En küçük ilçemiz Kumlu’ya da seçimden sonra başkanımız seçildiği zaman arıtma tesisinin temelini hep birlikte atacağız” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube