Vatandaş bu türbeye yol istiyor!

ALİ YOLCU

Defne ilçesine bağlı Aknehir mahallesinde bulunan ve halk arasında Nebi Nuh Türbesi olarak bilinen kutsal mekân için yol isteyen mahalle sakinleri hem Hatay Büyükşehir hem de Defne Belediyesine seslenerek yetkililerden yardım istediler.

Daha önce konuya ilişkin talep ve müracaatları olduğunu söyleyen mahalle sakinleri, bu taleplerinin gerek Defne gerekse Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından dinlendiğini ve yolun yapılacağı sözü verildiği ancak bugüne kadar ciddi bir çalışma yapılmadığı için Türbeye ulaşımın neredeyse mümkün olmadığını anlatılar.

Yolun ana caddeden Türbeye kadar toplam 3 kilometre civarında bir uzunluğa sahip olduğunu belirten mahalle sakinleri, “2.5, 3 kilometrelik kilometrelik yolun yaklaşık 500 metresinde sıkıntılar var. Sadece bu 500 metresinde düzenlemeye gidilse bile motorlu araçlarla türbeye gidilip gelinmesi mümkün olur” dediler.

Yolun dik yokuşlarla dolu olması nedeniyle yürüyerek kat edilmesinin çok zor olduğunu hatırlatan vatandaşlar, “Ayrıca Türbede adak adayanlar oluyor. Araç olmadan adak malzemelerinin türbeye taşınması mümkün değil. Bir kez daha rica ediyoruz yolumuzun en azından sıkıntıları olan bölümünün yapılmasını istiyoruz” dediler.

Ana caddeden türbeye kadar ulaşan yolun sağı ve solunda zeytin, mandalina, nar gibi meyve ağaçlarının da bulunduğuna dikkat çeken vatandaşlar, “Türbe dışında topladığımız meyvelerimizi de köye halen eşeksırtında ulaştırıyoruz. Bu artık dünyanın neresinde kaldı?” diye de sordular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube