Vatandaşı elektrik çarptı!

SABAHATTİN ATASOY

Vatandaş her ay birbirine yakın oranda elektrik harcasa da her ay bir önceki aya oranla katlanarak gelen elektrik faturası ile karşılaşmaya devam ediyor. Vatandaşları isyan ettiren bu durum, hem yerelde hem ülke genelinde en çok konuşulan konulardan biri oldu. Gelen fatura miktarına inanamayan vatandaşlar, “Bunun adı soygun” diyerek tepkilerini ortaya koyarken, her geçen ay daha da kabaran faturalara anlam veremediklerini dile getiriyorlar.

SON 1 YILDA YÜZDE 33 ARTTI!

Elektrik fiyatlarına 1 Ağustos’ta yapılan zamdan bir ay geçtikten sonra yeni bir zam daha geldi. Konutlarda elektrik fiyatları en son yüzde 9 arttırıldı.  Yapılan bu zamla beraber son bir yılda evimizdeki elektrik faturası yüzde 33 oranında artmış oldu. Sanayi, ticarethane ve tarımsal sulamada ise bu zam oranı yüzde 44 olarak gerçekleşti.

Harcanan elektriğe gelen zammın yanı sıra dağıtım bedeli, diğer bedeller, enerji fonu bedeli, TRT payı, ETV ya da BTV ve KDV’de eklenince faturadaki ödeme tutarı bir hayli kabarıyor. Gelen faturayı gördüğünde yüzü asılan ve faturayı nasıl ödeyeceğini kara kara düşünen vatandaş, gün boyu cebinde taşıdığı elektrik faturasını düşünüyor. Gelen yüksek faturadan yakınan bir esnaf, “Geçen ay klimayı açıyorduk. 240 lira fatura gelmişti. Bu ay klimayı neredeyse hiç açmadık. Gelen fatura 325 lira. Bu iş vergi boyutunu aştı. Soyguna dönüştü” diyerek tepkisini paylaştı.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube