Vatandaşlarımız sahipsiz değil!

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Suudi Arabistan’da idama mahkum edilen Remzi Çiçek’in idamının durdurulması için girişimlerde bulundu..

ÖZKAN BAKKAYLI

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, “Suudi Arabistan’da idama mahkum edilen Hatay nüfusuna kayıtlı vatandaşımız Remzi Çiçek’in idamı durdurulsun” dedi.

Serkan Topal; “Sudan sebeplerle vatandaşlarımız idam gibi çok ağır cezalara çarptırılıyor, bu kabul edilemez,  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yaşamları bu kadar ucuz değil, ayrıca vatandaşlarımız sahipsizde değildir” dedi.

Serkan Topal yaptığı açıklamada şu görüşleri ifade etti:

“Hemşehrimiz Remzi Çiçek ile ilgili olarak,  tutuklandığı 2016 yılından beri birçok defa Suudi Arabistan nezdinde girişimlerde bulunduk, ancak idam cezası verilebileceğini asla ön görmedik. Geldiğimiz son nokta ne yazık ki, bizleri çok üzmüştür.  Bu konuda devletlerarası hukuku da göz önüne alarak birçok girişimde bulunuyoruz. AK Parti Hatay Milletvekili Sayın Abdülkadir Özel ile bu idam kararını ortadan kaldırmak adına neler yapılabileceği konusunda istişarede bulunduk. Remzi Çiçek’in ailesi ile birlikte, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu yurtdışında olması nedeniyle, Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim Kıran ile görüştük. Sayın Kıran’da devlet olarak vatandaşımızın haklarını mutlaka savunacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın, gerekli girişimleri derhal yapacağız bu konuda aileyi de bilgilendireceğiz dedi.  Bizlerde Bakan Yardımcımız Sayın Kıran’a ve Milletvekili arkadaşımız Sayın Abdülkadir Özel’e gösterdikleri hassasiyet için çok teşekkür ediyoruz. Konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube