Ya önlem alın veya yasaklayın!

ÖZKAN BAKKAYLI

Antakya ve Defne ilçelerinde dağ yamacına inşa edilen ve daha sonra mesken haline gelen binaların dağdan kopan kayalara karşı savunmasız olması çoğu kere büyük tehlikelere neden oluyor. Dağ yamacı boyunca inşa edilen hemen her binada oluşması muhtemel tehlike için bugüne kadar herhangi bir önlem alınmadığını öne süren vatandaşlar, yetkili birimleri duyarlı olmaya çağırdılar.

“Tehlikeli bölgede inşa edilen binalar için belediye ilgili birimi olarak ya önlem alın veya bu bölgeye inşaatlara yasaklayın” diyen vatandaşlar, her alanda olduğu gibi bu alanda da duyarsızlığın had safhada yaşandığını söylediler.

Her yıl özellikle kış mevsiminde meydana gelen ve yağış sonrası yumuşayan zemin nedeniyle dağdan kopan irili ufaklı kayaların hedefine oturan binalar, insanların korkulu rüyası haline gelmeye devam ediyor.

YAŞANAN OLAYLARDAN DERS ALAMIYORUZ!

Antakya ve Defne ilçelerinde tehlikeli alanda inşaat yapımına izin vermeye devam eden Belediye yönetimleri hakkında işlem yapılmasını isteyen vatandaşlar “İnsanlar canını kaybettikten sonra yapılan göstermelik soruşturmalardan anlaşılıyor ki sonuç alınmıyor. Bu nedenle daha somut adımların atılmasını bekliyoruz” dediler.

Yaşanılan felaketlerden ders alınması gerektiğini savunan vatandaşlar, “Dağ yamacına inşaat yapılacaksa bile istinat duvarı çekilerek yapılsın. Bu önemli detaya bugüne kadar dikkat etmeyen yönetimler bundan sonra dikkat etsinler” uyarısında bulundular.

Fotoğraflarda Antakya Dursunlu mahallesinde dağ ile iç içe inşa edilmiş binalar görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube