Yangın 93 saat sonra kontrol altına alındı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangını kontrol altına aldıklarını açıklayarak, “450 saatin üstünde helikopterlerimiz uçtu. 10.000 ton üzerinde de helikopterlerimiz su attı, 70 saat uçak kullandık. Uçaklarımız da aşağı yukarı 1.000 ton su attı. 93 saat sonra yangın tam anlamıyla kontrol altında” dedi..

ALİ ATASOY

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik ile birlikte orman yangınını, 93 saat süren müdahalenin ardından kontrol altına alındığını açıkladı.

Ballıöz Mahallesi’ndeki yangın koordinasyon merkezinde yaptığı konuşmada Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,“450 saatin üstünde helikopterlerimiz uçtu 10.000 ton üzerinde de helikopterlerimiz su attı, 70 saat uçak kullandık. Uçaklarımız da aşağı yukarı 1.000 ton su attı. Burada tabii biraz denizle mesafenin uzun olmasından dolayı uçakların atmış olduğu miktarlar biraz daha azaldı. Çarpıcı bir rakam da 150 kilometre sahanın içerisinde yeni yol açtık, tam 150 kilometre yol açmak zorunda kaldık. Hep söylediğim gibi sarp coğrafyası olan, koşulları zor olan bir arazide çalıştık 5 aracımız kaza yaptı. 15 işçimiz hafif yaralandı. Coğrafi koşulların yanı sıra hava ısısının artmış ve nemin de çok düşük olması nedeniyle yer yer değişen kuvvetli esen rüzgârlar, özellikle önceliğimizi ilk 2 gün yerleşim yerlerinin tehdidinin tamamen ortadan bertaraf etmek şeklinde oldu. O sebeple yangınla mücadelemiz biraz daha uzadı.

VATANDAŞLARIMIZI ORMANLIK ALANLARLA İLGİLİ UYARIYORUZ

Vatandaşlarımızı bir kez daha özellikle ormanlarla ve ormanlık alanlar ile ilgili uyarıyoruz. Ağaçların yetişmesi yıllar alıyor, ebetteki biz burayı ağaçlandırarak en kısa zamanda eski görünümüne kavuşturmayı diliyoruz. Ama ağaçların yetişmesi uzun yıllar sürdüğünden, yaban hayatı da etkileniyor maalesef yaban hayatımızda etkilenmiş durumda tekrar vatandaşlarımıza Alo 177 iyi hatırlatalım özellikle hala kurak havaların devam ettiği nemin düşük olduğu bu son günlerde de ormana girmeme uyarımızı tekrar edelim.

93 saat sonra yangın tam anlamıyla kontrol altında şu saatler itibariyle yangın kontrol aracımız dan da kontrol ettik, bizim kontrol altında dememiz yangının belirli yerlerde ufak tefek devam etmesi demektir. Ama şu an itibariyle çok ufak tüterler dışında da önemli devam eden yerler yok. Saha 3-4 gün daha kesinlikle terk edilmeyecek ve izlenmeye devam edilecek” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube