Yanlış düzeltildi!

ÖZKAN BAKKAYLI

Araştırmacı Gazeteci Yazar; Zafer Sarı, tarihi Nakipoğlu Camisi ve avlusunda bulunan kütüphanenin restorasyonunun tamamlandığını duyurdu.

Cami ibadete açılırken önümüzdeki günler içerisinde de kütüphanenin hizmete girmesi beklenildiğini ifade eden Sarı, “Vakıflar bölge müdürlüğü tarafından tam anlamıyla özgün işlevini kazanan cami ve Kütüphane, Antakya kültür tarihindeki yerini yeniden aldı. Cami avlusu içinde bulunan tarihi kütüphanenin helaya dönüştürülmesi büyük tepkilere neden olmuştu.

Zenginler mahallesi 40 Asırlık Türk Yurdu Sokakta bulunan 493 parsele inşa edilmiş iki katlı bir yapıdır. Avlunun kıble yönünde bulunan mihraba paralel iki sahınlı plana sahip. İkinci katında bulunan harim bölümüne altı basamaklı merdivenle çıkılıyor. Minaresi çıkmaz sokak ile Yıldız Caddesi köşesinde,  kare kaideli silindirlik gövdeli, ahşap şerefeli, geniş saçaklı basık külahlıdır. Kesme ve moloz taşlarla inşa edilmiştir. Cami harimi düztabanlıdır. Mihrap ve minberi mevcut olup önemli bir özelliği yoktur” dedi.

Sarı, açıklamasına devam ederek, “Cami girişin sol tarafındaki pencereler iptal edilmiştir. Sağ tarafında ise üç penceresi vardır. Mihrabın her iki tarafında, üçer pencere, sağında da yeni yapılmış ahşap minber bulunuyor. İnşasını bildiren bir kitabesi bulunmamaktadır. 16. yüzyıl başlarında yapılmıştır. 1872 yılında meydana gelen depremden etkilenmiş ve onarılmıştır. 1975 ve 1992 yıllarınındı vakıflar genel müdürlüğü tarafından onarılmıştır. Bu onarımlar sırasında üst örtüde ve avlunun taş döşemeleri değiştirilmiş, kütüphane olarak hizmet etmiş oda da helâya dönüştürülmüştür.1929 yılında Cemiyeti Hayriye-i İslamiyet hayır cemiyeti burada kurulmuştur.

Nakipoğlu Camisi en son 2017 yılında vakıflar bölge müdürlüğü tarafından yeni bir onarıma tabi tutulmuş ve 2018 yılının Eylül ayında yeniden ibadete açılmıştır. Daha önceleri camide yapılan yenileme sırasında, helâya çevrilmiş olan kütüphane yapılan son onarımla yeniden aslına dönüştürülmüştür. Cami, Kültür ve tabiat Varlıklarını koruma kurulunun15.11,1985 tarihinde almış olduğu 1558 kararıyla Tescil edilerek korumaya alınmıştır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube