Yaşadığımız yeri çok rahat kirletiyoruz!

HABER MERKEZİ

Hatay Valisi Erdal Ata, İSTE Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi tarafından hazırlanan “Daha Mavi İskenderun Körfezi” projesinin açılışını yapmak üzere İskenderun Körfezi’ndeki Limak Port’ta düzenlenen programa katıldı.
Vali Erdal Ata yaptığı konuşmasında “ İSTE Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’nin başlattığı bu projeden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Dünyamızın ve ülkemizin en büyük sorunlarından bir tanesi de çevre sorunudur. 21.yy’da insanlığı tehdit eden sorunların başında çevre sorunları gelmektedir. Yaşadığımız dünyada bizler toprağımızı, havamızı, suyumuzu ve denizlerimizi çok kolay bir şekilde kirletiyoruz. Her bir varlığımızın kirletilmesi ne kadar kolay ise temizlenmesinin faturasının ise çok ağır olduğunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Bugün çevreyi kirleten en önemli materyallerin başında plastik maddelerin olduğunu görüyoruz. Ülke olarak bu konuda plastik kullanımını en aza indirmeye çalışıyoruz. Bizim çocukluğumuzda insanlar derelerden çok rahat bir şekilde su içebiliyorlardı. Şimdi bırakın insanları, hayvanlar dahi su içemiyor. Bizler, bizden sonraki kuşaklara daha temiz bir dünya bırakmak zorundayız. Bu hususta hepimize önemli görevler düşüyor. Üniversitemizin bu konuda kıt imkanlarla yaptığı bu çalışma takdire şayandır. Temennimiz bu proje sonucunda körfezimizin temizlenmesi ve en önemlisi de bu konuda anasınıfından üniversitelere kadar farkındalık oluşturmasıdır. Ben hayatım boyunca çevre konusunda duyarlı olmaya gayret etmişimdir. Bu konuda çok hassasiyet gösteririm. Gönül arzu eder ki herkes çevreye karşı bu kadar hassas ve duyarlı davransın. Projede emeği geçen ve katkıda bulunan herkese teşekkür ediyor ve projenin tüm dünyaya, ülkemize, ilimize ve körfezimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Vali Ata, katılımcılar ve proje yetkilileri ile birlikte “Daha Mavi İskenderun Körfezi” projesinde kullanılacak araç –gerecin bulunduğu gemi içerisinde incelemelerde bulunarak günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube