Yayman’ın hayalinde ‘müze’ yatıyor!

HABER MERKEZİ

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay’ın Türk topraklarına katılma kararının alındığı tarihi Meclis binasının müze olmasının en büyük hayali olduğunu söyledi.

AK Parti Hatay Milletvekili ve eski Kültür Turizm Bakan yardımcısı Hüseyin Yayman, Fransız mimar Leon Benju tarafından 1927 yılında yapılan binanın, Hatay’ın anavatana katılmasıyla birlikte Hatay meclisi olarak hizmet verdiğini söyledi. Yayman, Eylül 1938’de bu binada Hatay devleti meclisinin toplantı yaptığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Kültür Turizm Bakan yardımcılığım dönemimde binanın aslına uygun olarak ‘Hatay Kurtuluş Müzesi’ olması için çalışmaları başlattım. Mülk sahibi Adalı ailesi ile de irtibat kuruldu. Bina şu an bir şirket tarafından kiralanmış ve künefeci olarak kullanılıyor. Daha önce sinema da olmuştu. Bina hakkında Hatay Valiliğinin kamulaştırma kararı da var. Hatay’ın en değerli binasının kamulaştırılıp, Kurtuluş Müzesi olarak kullanılması için çaba gösteriyoruz. Buranın müze olması benim en büyük hayalim.”

TARİHİ KARAR BU MECLİSTE ALINDI

Fransız mimar Leon Benju tarafından 1927 yılında sinema salonu olarak inşa edilen bu bina daha sonra Hatay Devleti tarafından meclis binası olarak kullanıldı. Bu sinema salonunu yapan Fransızlar buraya “Empire” yani imparatorluk adını vermişler.

Türk Ordusu Hatay’a girdikten sonra Empire Sineması’nın adı Gündüz Sineması olarak değiştirildi

Hatay Devleti’nin Türkiye Cumhuriyeti’ne katılması gibi önemli kararların alındığı yer olan Hatay Meclisi, Hatay’ın Anavatan’a katılmasından sonra tekrar sinema salonu olarak kullanılmış ve 1980 sonrası uzun bir dönem erotik filmler oynatılmıştır.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube