Yazar Adil Okay’dan ‘yürekler dile geldi’

Yüreğimizin sesi, umudumuzun tatlı meyvesi “Yürekler Dile Geldi” öykü, anı, anlatı kitabımız güçlü bir heyecan, paylaşımın, dostluğun, güvenin ürünü. İçinden geldiği gibi samimi, doğal, yalın, iddiasız… “Biz Birlikte Güçlüyüz” sloganıyla 37 Hataylı yürek bir araya geldi ve yüreklere dokunacak sımsıcak yazılarla dolu bir kitap ortaya çıktı. Kitap elimize geçer geçmez elbette dostlarımızla paylaştık, memleketimizin en ücra köşesine ulaştı. İlk olarak 17 Aralık 2019 sabahı Fox TV İsmail Küçükkaya tanıtmıştı… Sözcü Gazetesi’nin yazarı Emin Çölaşan telefonla beni arayarak kitap için çok güzel sözler söylemişti. Doğrusu o sarf ettiği sözleri kaydetmeyi çok isterdim. Ataol Behramoğlu, Haluk Çetin, Sabahattin Yalkın, Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Erol Bilecik, Hacıbayram Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Fatih Sakallı, Koza Yayın Yöneticisi Dr. Özgün Karaca dostuma ilk olarak kitabı ulaştırdığım isimler…

Yazar Adil Okay; şair Süleyman Okay’ın oğlu, araştırmacı yazar Arif Suavi Okay’ın kardeşi. Kendisini severek takip ettiğim, çalışmalarını takdir ettiğim dimdik bir yazar. Mahpusların sesini sesimize katan, sanatını gün ışığına çıkartmaya uğraş veren hemşerimiz yazar Adil Okay “Yürekler Dile Geldi” adlı ortak kitabımız üzerine ilk izlenimlerini paylaştı. Ben de okurlarımla paylaşmak istedim:

“Bugün (7 Ocak 2020) posta kutumda “Yürekler Dile Geldi” adlı bir kitapla karşılaştım. Nebih Nafile’nin koordinatörlüğünde, Antakyalı 37 yazarın öykü, deneme ve anı türünde metinleri buluşmuş.  Kitabın editörlüğünü yapan M. Adil Çetin zarif bir önsöz yazmış. Editörlüğü gibi önsözü de başarılı buldum. Kitapta yer alan yazarların kara kalem portreleri de ilgi çekici. Ahmet Bostancı önemli bir katkı sunmuş. Kitabı incelerken tanıdık yazarların, dostların isimleriyle karşılaşmanın yanı sıra adlarını ilk kez duyduğum yazarları da keşfetmiş oldum. Ne kadar çok yetenek varmış memleketimde diye sevindim. Tanımamam benim eksikliğim sayılabilir. Ama hemşerilerim hoş görsün, bu coğrafya yazın açısından bereketli. Her yıl binlerce kitap yayınlanıyor. Bir insan ömrüne kaç kitap sığabilir ki. Keşke tabiat bize daha hızlı okuma yeteneği bahşetseydi. Diğer yandan altını çizmeliyim ki; kitapta adını göremediğim Antakyalı daha onlarca kıymetli yazar, şair var.  Son notum da “tema” hakkında. Kitabın tematik olmaması bir eksiklik olarak değerlendirilebilir. Belki önümüzdeki yıllarda bir tema belirleyip karma – kolektif bir kitap hazırlar arkadaşlar. Sonuçta hepsinde bu yetenek var.

Emeği geçenleri kutluyorum. Adil Okay”

Adil Okay Ağabeyime değerlendirmesinden dolayı teşekkür ediyorum.

11 Ocak 2020 Cumartesi günü saat 14.30’da Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’ın katkılarıyla gerçekleşecek tanıtım kokteylinde okurlarımızla buluşmak 37 yazarın yüreğine mutluluk katar. Etkinliğimiz ücretsiz olup, çay kahve pasta ikramımız olacaktır.

Ben, sen, o… biz ben, biz sen, biz o değil miyiz? Biz birlikte güçlüyüz.El yüreği tutunca, yürek mutlaka şiir gibi güler.” sözünden yola çıktığımız yürek dilimizi keyifle okumanız dileğimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube