Yerel siyaset bu hafta hareketlenecek!

ALİ YOLCU
Hatay siyaseti bu hafta hareketli geçecek. Başta CHP olmak üzere diğer siyasi partilerin tamamında bu hafta içinde adayların netleşmesi bekleniyor.
Netleşen adayların büyük bir bölümünün ise adları açıklanacak ve 31 Mart 2019 günü gerçekleştirmesi beklenen yerel seçim çalışmalarına start verilecek.
Bilindiği üzere AK Partinin Büyükşehir Belediye Başkan adayı eski İl Başkanı işadamı İbrahim Güler olarak açıklanırken, ilçe belediyelerinde ise isimler henüz belli olmamıştı. Edindiğimiz bilgilere göre bu hafta sonuna doğru AK Parti 15 ilçenin adaylarını açıklayacak. Benzer durum ana muhalefet partisinde de yaşanıyor. CHP’nin de Hatay Büyükşehir Belediye Adayını yanı sıra ilçelerde ki adaylarını da açıklayacağı seslendiriliyor. Genel merkezin 6 Aralık Perşembe günü Büyükşehir belediyesi ve ilçelerde ki adayları açıklayacağı tahmin ediliyor.
İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR
Diğer siyasi partilerde ise sessizlik sürüyor. İYİ Partinin CHP ile ittifak yapıp yapmayacağı kesinlik kazanmadı. Bu iki partinin aksine MHP ile AK Partinin Hatay Büyükşehir için ittifak yapması bekleniyor. Her iki parti arasında Hatay görüşmeleri devam ediyor.
Konuya ilişkin görüşüne başvurduğumuz Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler ise MHP ile ittifak için çalışmaların sürdüğünü ve kendilerine sorulması halinde yeşil ışık yakacaklarını daha önce açıklamıştı.
Edinilen bir diğer bilgi ise HDP, Hatay Büyükşehir Belediyesi için aday çıkaracak ve herhangi bir ittifak görüşmesinde bulunmayacak.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube