Yeşil zeytin el yakıyor!

ALİ YOLCU

Türkiye’nin en önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden olan ilimiz Hatay’da zeytin hasadının başlamasıyla birlikte yeşil zeytin tezgâhları süslemeye başladı.

Antakya Balıkçılar Çarşısı civarında tezgâh açan yeşil zeytin satıcıları müşterilerini bekliyor. Antakyalıların iyi bildiği lezzetlerden olan ve kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alan Kışlık yeşil zeytin fiyatları ise bu yıl el yakıyor.

Zeytinliklerde bu yıl ‘yok yılı’ yaşandığını hatırlatan zeytin tezgâhı sahipleri, yeşil zeytinin kalitesine ve cinsine göre kilogramının 5 ile 15 lira arasında değiştiğini söylediler.

Her yıl Ekim ve Kasım ayı sonuna kadar toplanabilen kahvaltılık yeşil zeytinler, genelde Antakyalılar tarafından mevsimlik olarak tüketiliyor. Evlerde elle veya makinelerle kırılan yeşil zeytin, çizme, kırma ve salamura şeklinde hazırlanabiliyor. Tezgâhlarda satılan 20’ye yakın yeşil zeytin çeşidi, çizilme ve kırılma şeklinde alıcısıyla buluyor.

Zeytin üreticileri “Sezon açıldı. Satışlarımız başladı. Bu sene fiyatlar en az 5 liradan başladı. Zeytinin çeşidine göre bu rakam 15 liraya kadar tırmanabiliyor. Geçen yıla oranla fiyatlarda artış oldu. Geçen seneye göre bu sene zeytin fiyatları daha pahalı olacak. Köylerde zeytin yok.Yok Yılı’ olması nedeniyle bu sıkıntı yaşanıyor” dediler.

ANTAKYALILAR ŞİKÂYETÇİ

Antakyalılar ise yüksek fiyatlardan şikâyetçi. Geçtiğimiz yıl yeşil zeytinin kilogramının en kalitelisinin bile 6 liradan satıldığını hatırlatan vatandaşlar bu yıl ise taban fiyatın 5-6 liradan başladığına dikkat çektiler.

Vatandaşlar, “Antakyalılar için yeşil zeytin özelikle kahvaltıların olmazsa olmazıdır. Antakya mutafının başında yeşil zeytin çeşitleri gelir. Bu yıl oldukça pahalı. Ancak alışkanlıklarımız olduğu için pahalı olsa da alıp tüketiyoruz” dediler.

Zeytin siyahlaşmadan henüz çağla halinde iken toplandığını ve satışa sunulduğunu hatırlatan Antakyalılar bilmeyenler için el yapımı siyah zeytini de tavsiye ettiler.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube