Yumurtayı bile Suudi Arabistan’dan ithal ediyoruz

CHP’li Şahin, Tarım Bakanını istifaya çağırdı..

ÖZKAN BAKKAYLI

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin tarımsal üretimin hızla azaldığına dikkat çekerek, “Çiftçi perişan halde, üretim yapamıyor, hükümet de bu durumu izliyor” diyerek, tarımda yaşanan politikasızlığa çözüm bulunamıyorsa Tarım ve Orman Bakanı derhal istifa etmelidir çağrısı yaptı.

CHP Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, bugüne kadar hazırlanan programlarda ve uygulanan tarım politikasında tarımı önceleyen herhangi bir açıklama ya da söylem olmadığını söyleyerek, “17 yıllık AKP iktidarında tarımsal üretimimiz artacağına giderek daha da kötü bir hale geldi. Çiftçilerimiz artık üretim yapamıyor. Ürününü üretecek gerekli olan ürünleri bile alamıyor. Borçlanarak üretim yapmaya çalışıyor. Ürettiği ürünün karşılığını alamadığı için de haciz gösterdiği tarlası elinden alınıyor. Bu ülkenin tarım politikası çöktü.” diyerek Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’yi istifaya davet etti.

Hatay’daki çiftçilerin de tarlasını ekemez hale geldiğine dikkat çeken CHP Hatay Milletvekili Şahin, “Çiftçilerimiz sulama suyunu pahalı kullandığı için tarlasını ekemiyor. Yeraltı suyunu elektrik ile çıkararak sulama suyu olarak kullanan çiftçilerimiz 15 ayda elektriğe yüzde 130’a varan oranlarda yapılan zamlar nedeniyle elektrik borçlarını ödeyemiyor. Patates gibi ürünlerin, Bakanlığın hastalık bahanesi nedeniyle üretimi yasaklanıyor, ekilemiyor. Narenciye üreticileri soğuk hava deposu ve entegre tesisler olmadığı için üretim yapamıyor. Sınır kapılarının kapalı olmasından dolayı tarımsal ihracatımız neredeyse bitmiş durumda. Kendi ürettiğimiz ürünleri bile ithal ediyoruz. Akılcı ve planlamaya dayalı bir üretim ekonomisi olmadığı sürece yakında ne çiftçi ne de ekilecek toprak kalacak. Acilen önlem alınmalı. Önlem alamıyor, bu işi beceremiyorlarsa Tarım ve Orman Bakanı derhal istifa etmelidir.” diyerek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi istifaya davet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube