Yurttagül: İvedilikle Antakya Vakfı kurulmalıdır

GÜLŞAH DÖNMEZ

Kültür Varlıkları ve Müzeler eski Genel Müdürü, Arkeolog Kenan Yurttagül; Antakya Defne Rotary Kulübü’nün konuğu olarak katıldığı toplantıda, “Kısa Bir Antakya Tarihi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın danışmanlığını da yürütmekte olan Kenan Yurttagül; Birinci Haçlı Seferi sırasında 1098’de 1. Bohemond tarafından kurulan Antakya Prensliği dönemini slayt ve kısa film eşliğinde anlatarak Antakya’nın tarihteki önemine dikkat çekti. Bu dönemin çok fazla bilinmediğini söyleyen Yurttagül sözlerine şöyle devam etti:

“Antakya yemek- içmekten ibaret değildir. Yapılacak çok işimiz var. Mesela Mağaracık’tan Çevlik Limanı’na kadar olan bölgede 20-25 adet gemi kalıntısı bulunduğunu tahmin ediyorum. Bunlar çıkarılarak orada bir deniz müzesi kurulabilir. Gelen turistlerin daha çok kalabilmesi için Antakya’yı korumamız gerekir. Bunun için ivedilikle Antakya Vakfı kurulmasını öneriyorum.”

Antakya Şehir Kulübü’nde düzenlenen toplantıya katılan konuklar, ilgiyle izlemiş oldukları sunum sonrasında Yurttagül’e sorular sordular. Kenan Yurttagül’e bir teşekkür belgesi takdim eden Kulüp Başkanı Volkan Ekmekçi; “Biz Antakyalılara, Antakya’yı anlatarak farkındalığımızın artmasını sağladığı için Kenan Yurttagül’e çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube