Yuva: Kenevir ekimine izin verilsin!

Amasya, Antalya, Burdur, Bartın, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde üretimi yapılan kenevir bitkisi Hatay’da da serbest olsun.

VEYSEL SAVAŞ

İlimizin yetiştirdiği önemli bilim adamları arasında yer alan Prof. Dr. Mehmet Yuva, insan sağlığına birçok faydası olduğu gibi yetiştirilmesi de çok kolay Kenevir bitkisinin Hatay’da ekimine izin verilmesini istedi. Devlet tarafından yasaklanan kenevir bitkisinin doğru kullanıldığı zaman insan sağlığına olan faydalarının saymakla bitmeyeceğini aktaran Mehmet Yuva, “Zehirli ve bağımlılık yapan, kötü kokusu ile mide bulandıran, cebimizi boşaltan ve onlarca hastalığın müsebbibi sigara serbest, onlarca faydası ve birçok sektörde kullanılabilen kenevir yasak. Bunu sağlayanlar tütün mamullerini ve pazarını yani sigarayı tekelinde tutan başta Philip Morris ve 5 Kız Kardeşler olarak bilinen sigara şirketleridir. İngiltere’de çay üretilmez ama dünya çay pazarının tekelini elinde tutar. Çay cenneti ülkemizde İngiliz Lipton markasıyla çay tüketmek onurumuza dokunmalı. Kenevir yerine tütün mamulleri ülkemizi istila ettiği için utanmalıyız” dedi.

Gazetemiz Yazarlarından Ali Yolcu’ya konuşan Prof. Dr. Mehmet Yuva, HRT de yapılan o söyleşiyi yazarı olduğu Aydınlık Gazetesine de taşıdı.

Aydınlık gazetesi yazarı aslen Hataylı olan Mehmet Yuva şöyle devam etti: “Kenevir 3-4 ay zarfında yetişir. Çevre ve insan dostudur. Faydaları saymakla bitmez. Başta tekstil, sağlık, gıda ve birçok farklı sektörde istihdam edilebilir. Endüstriyel katkısı yüksektir. Kenevir lifleri petrol yan sanayi ürünü olarak da kullanılıyor. Maliyeti az üretimi kolay olan kenevirin 1 dönüm hasatıyla, 4 dönüm ağaçtan üretilen kadar kâğıt elde ediliyor. Yine kenevir, bir X-ray cihazının sıfır radyasyonla kullanılmasını da sağlayabiliyor. Kurşungeçirmez yelek, akü kapları, uçak kaporta ve kanatları, gemi gövdesi, kumaş, iplik, kiremit, bina kaplaması, tıbbi ilaçlar, mobilya ve daha nice alanda istihdam edilebilir. Az miktarda çay niyetine içilebilir. İnsanoğluna faydaları hayli fazladır. Sadece endüstriyel kenevir pazarı 5 milyar dolardır. Bu rakam her geçen sene artarak büyüyecektir. Milyonlarca dolar ödeyip keneviri Polonya ve Malezya’dan ithal ediyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ocak ayında, “Ülkemizde keneviri yok ettik. Kenevirden atlet, fanila dokunurdu. Çünkü teri emmesi çok farklı. Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Biz keneviri ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması gereken şeyler varsa ithal ürünlerle yapılıyor. Gıda Tarım Bakanlığı bu konuda çalışmalara başlıyor” demişti. 2016’dan itibaren Amasya, Antalya, Burdur, Bartın, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde üretimi yapılıyor. Kenevir üretiminin belirlendiği yerlerde çiftçiler 1 Ocak ila 1 Nisan arasında il ve ilçe tarım müdürlüklerine giderek bakanlığın hazırlamış olduğu kenevir ekme formunu dolduruyor” dedi.

Yuva açıklamasının son bölümünde; “Kenevir, Hatay’a artı değer katacaktır. Birçok bitkiden elde edilen uyuşturucu ve illegal kullanımı ile mücadele kolaylaşacaktır. Tüm uyarılara, eğitime, aydınlanmaya, aile terbiyesine ve hukuki cezaya rağmen halen ve ısrarla bedenlerini zehirlemek isteyenlere Allah akıl ihsan etti. Kullanamıyorsa akılsızlığın neticelerine katlanır. Zira hayat ve kanun aptal ve şapşallara rahmet etmez. Kıssadan hisse Bakanlık, Hatay Valiliği, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri seferberlik ilan etmeli ve Hatay’ı diğer iller misali legal kenevir üretimi kapsamına alınmasını sağlamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube