Yüzde 43’ümüz dolaşım sisteminden ölüyoruz!

ALİ YOLCU

Hataylılar en çok dolaşım sistemi hastalıklarından ölüyor.

TÜİK verilerine göre 2017 yılında Hatay’da ölümlerin yüzde 42,6’sı dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandığı ortaya çıktı. Dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümleri ise yüzde 17,1 ile dışsal yaralanma ve zehirlenmeler izledi. Dışsal yaralanma ölümlerini Türkiye’nin genelinde olduğu gibi üçüncü sıradan yüzde 14,8 ile tümörler izledi.

Hatay’ın lezzetli ve yağlı yemeklerinin bunda büyük bir etken olduğunu açıklayan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Sungurlu, Hatay’ın yemeklerine dikkat çekti ve ‘Bende kendimi alıkoyamıyorum ama yemeklerinize dikkat’ şeklinde bir açıklaması olmuştu.

Hatay ilinde ölüm nedenleri incelendiğinde ise sırasıyla Dolaşım Sistemi Hastalıkları yüzde 42,6 ile birinci sırayı alırken, ikinci sırada 17,1 ile dışsal yaralanma ve zehirlenme, üçüncü sırada yüzde 14,8 tümör, yüzde 11,7 ile solunum yolu hastalıkları, yüzde 4,2 ile Endokrin hastalıkları, yüzde 4,0 ile sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları ve 5,6 ile de diğer hastalıklar izliyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Sungurlu, “Düzenli spor yapmak, düzenli ve sağlıklı beslenme, egzersiz programları gibi yeni ve yapılması kolay olan düzenlemelerle bu yüksek oranın üstesinden gelinebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube