Zeytinyağı fiyatı tavan yaptı! Bir kilo zeytinyağı 20 lira

ALİ YOLCU

Hatay ilinde bu yıl zeytinde ‘yok yılı’ yaşanıyor. Ancak yaşanan ‘yok yılı’ önceki yılara hiç benzemiyor. Çünkü bir zeytin ağacından yaşına göre ortalama olarak 30 ile 50 kilogram zeytin almak gerekirken bu yol 5 kilogram bile zor toplanıyor. Bu durum zeytinyağı fiyatlarını vurması bekleniyor. Yeni zeytinyağı fiyatlarının 20 ile 25 TL arasında olacağı tahmin ediliyor. Büyük telaş yaşayan vatandaşlar ise zeytinyağlarını fiyatlar iyice artmadan almaya çalışıyor.

Bu sene yaşanan kuraklığın ‘Yok Yılı’ ile birleşmesiyle birlikte meydana gelen kıtlığın son 25 yılın en ciddi kıtlığı olduğu belirtildi.

YAĞIŞ OLMAYINCA

Konuya ilişkin bilgi veren zeytin yetiştiricisi köylüler, “Biz daha önce de üründe daralma yaşadık. Ancak bu yıl gibi hiç olmadı. 40 yaşında ki bir zeytin ağacının ortalama olarak 50 kilogram zeytin vermesi gerekiyor. Kuraklık ve yok yılı ile birlikte bu rakam bazı ağaçlarda 2 kilograma kadar düştü. Ortalaması ise 5 ile 7 kilogram arasında değişiyor” dediler.

Zeytin üreticisi çiftçiler “Zeytin ağacı (bir yıl az, bir yıl çok) gösteren bir ağaçtır. Ayrıca her ne kadar bakımına özen gösterilse, tarakla veya elle toplansa da o yılki yağış miktarı, don ve çiçeklenme döneminde meydana gelen aşırı sıcaklar gibi bir takım etmenlerden dolayı verimde azalma olabiliyor. Bu yıl her şey üst üste geldi. Yağış olmadı, aşını sıcaklar yaşandı ve yok yılı üst üste binince manzara bu oldu” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube