Zordur kadın olmak!

Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği tarafından organize edilen “Serbest Kürsü” etkinliğinde kadınlar sorunlarını konuştu..

HABER MERKEZİ

Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği tarafından ‘Dünya Kadınlar Günü’ dolayısıyla organize edilen “Serbest Kürsü” etkinliği Antakya Ticaret Borsası’nda gerçekleşti.

Serbest Kürsü’de bir araya gelen İş kadınları Tecrübelerini, başarılarını, fikir ve önerilerini paylaşarak, sorunların çözümü, muhatapların oluşturulması ve Hatay’da kadının güçlenmesi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Antakya Ticaret Borsası konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin,  Profesör Doktor Nazan Savaş, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Sabriye Güçlü, Kadın STK temsilcileri, Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri, İş Kadınları, Meslek Odalarının temsilcileri de katıldı.

KADIN HEP AYAKTADIR

Serbest Kürsüde açılış konuşmasını yapan Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Başkanı Selma Çıray konuşmasında, “Kadının tüm yaşanmışlarıyla, tüm renkleriyle, yaşadığımız toprakların değerlerini ve kültürünü, sıcaklığını ve sevgisini yaşadığı gibi konuşmak, dertleşmek için buradayız. Zordur kadın olmak. Herkesin yerine herş eyi düşünmek, güçsüzlükle suçlanmak ve her zorlukta sığınılan liman olmak. Zordur kadın olmak, kalbi kırılır umudu kırılır, saçı kırılır. Kadın hep ayaktadır, hep tek parçadır. Kadın olmasa denklik olmazdı, hayat eşit olmazdı. Gelecek nesillerde yaşanacak bir dünya olacaksa bu kadın sayesinde olacak. Bizi değersizleştirmeye karşı yaşananlara karşı durmak zorundayız.  Biz birlikte güçlüyüz” dedi.

ŞAHİN: KADININ SESİNİ DAHA İYİ DUYURMAK İÇİN MECLİSTEYİM

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ise Serbest Kürsü konuşmasında “Kadın olmak gerçekten zor. Türkiye’de daha da zor. İş kadını olmak daha da zor. Iş hayatındaki kadın, hem erkek gibi hem kadın gibi bütün dünyanın yüklerini çeken hamal gibi yaşıyor. Bu mahallıktan bahsettiğim, dünyanın bütün yükünün bizim sırtımızda olduğudur. Siyasetçi kadın olarak benim görevim, tüm kadının haklarını mecliste duyurabilmek, haklarını, eşitliğini ve ekonomik bağımsızlığı için mücadele ediyoruz. Hepimiz birçok şeyin tespitini yapıyoruz. Fakat bu tespitlerin ötesine gidemiyoruz. Birçok raporlar var. Dünyanın en iyi kadına yönelik, en fazla kadına hak tanıyan mevzuatların tamamı bizde. Panellerde, konferanslarda konuşulan hiçbirşey için maselef çözüm üretme alanı yok. Devlet politası ile çözümler üretilir. Bizim son zamanlarda kadınlara yönelik artan ciddi bir devlet politikamız yok. Kadının aşağılayan konumda iktidarın söylemleri var. Biz onlara inat, kendi iç gücümüzle savaşıyoruz. Kadının eşit ve özgür bir birey olarak yaşama gücünü kazanana kadar savaşacağız. Biz Sabahat vekille beraber bunu kadının gündemine taşıyacağız. Bizim siyasi yasalarımızda bir yüzde elli eşit kadın konusu mevzuata alınmış olsa, fermar sistemi gelse ve boş koltuk gelse siyasete katılımız daha fazla olur” ifadelerini kullandı.

SAVAŞ: KADIN RUH SAĞLIĞI ÜZERİNE ARAŞTIRMA YAPTIM

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ise iş kadınlarına yönelik yaptığı konuşmasında bilimsel verileri paylaştı.Nazan Savaş konuşmasında “Alanlarımdan bir tanesi kadın sağlığı ve kadın hakları üzerineydi. Çalışmalarımızda Adana’da Kadına yönelik aile içi şiddet ve kadın ruh sağlığı üzerine araştırma yaptım. 400 kadınla görüştüm. Daha sonra bu çalışmayı İstanbul’a gönderdim ve tezim birinci oldu. Burada da yine kadın araştırmaları merkez müdürlüğünün kurulmasında emeğimiz oldu. Hatay kırsalında Kadın Statü hakkında çalışmaları yaptık. Belediye Başkanı eşi olarak ta kadınlara yönelik birşeyler yapmak istedim. Aslında biz anne karnına düştüğümüz andan itibaren erkeklere göre yaşama şansımız daha yüksek. Bu da x kromozomuna bağlı. Bu anlamda biz daha şanslıyız. Mesleki risk faktörleri, sigara gibi faktörleri erkekler öbür tarafa daha erken gidiyor. Buna rağmen, bu dirence rağmen hayatın gerçeklerinde geride kalıyoruz. Cinsiyet ve toplumsal cinsiyet bizim iki unsurumuz. Biz biyolojik olarak erkekle eşit değiliz, ama toplumsal cinsiyetten baktığımızda biz eşit olmalıyız” diyerek eşit fırsatların sunulmasıyla gerçek eşitliğin sağlanacağını söyledi. Konuşmaların sonunda katılımcılara sertifika verildi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube