Amanos Dağlarının Milli Park olması için Kanun teklife verildi

ALİ ATASOY

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, zengin bitki ve yaban hayvan topluluğuna sahip oluşu ile nadir ve eşsiz bir orman ekosistemine sahip olan ve ekvator iklimi bitkilerinin son üyelerini barındıran Amanos Dağları’nın yangın, madencilik faaliyetleri ve taş ocakları ile tehdit altında olduğunu söyleyerek Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep illeri sınırları içerinde olan ve 36,34ºD boylam, 36,85ºK enlemde yer alan 372.779 hektarlık bölgenin ‘Amanos Dağları Milli Parkı’ olarak ilan edilmesi için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi.

AMANOS DAĞLARI MİLLİ PARK OLUNCA KURTULACAK

CHP’li Şahin, ‘‘Amanos Dağları çeşitli tehditlerle karşı karşıyadır. Bölgedeki en önemli tehditlerin başında plansız madencilik faaliyetleri ve AKP hükümetlerinin bir türlü önlem almadığı orman yangınları gelmektedir. Maden ve taş ocaklarının meydana getirdiği hava kirliliği gibi etkiler, nadir doğal türleri ve yaşam alanlarını tehdit etmekte. Uzun yıllardır Amanos Dağları’nda birçok koruma çalışmaları yapılmakta ancak bu değerimiz içten içe yok edilmekte. Amanoslarda iki resmi koruma statüsü var. Biri 1987 yılında iki bölümden oluşan ve toplam 182 hektar alan kaplayan Tekkoz-Kengerlidüz Tabiatı Koruma Alanı diğeri ise karacaların korunması için 1980 yılında ilan edilen 2.874 hektarlık Zorkun Yaban Hayatı Geliştirme Sahası. Ayrıca Samandağ bölgesinde yer alan şimşir toplulukları Gen Koruma Ormanı olarak ayrılarak koruma altına alınmış durumda. Ama buna rağmen dağları delik deşik eden, ağaç ve nadir bitki örtüsünü telef eden politikalar neticesinde Amanos Dağları’nı koruyamaz hale gelmiş durumdayız. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve WWF-Türkiye, Dünyaya Armağanlar Projesi kapsamında alanda bir milli park oluşturulması için bilimsel ve sosyal çalışmalarını bölge sivil toplum kuruluşlarının desteği ile 2004 yılından beri sürdürmektedir. Ancak hala bir sonuç alınamamıştır. Hatay halkı ve sivil toplum kuruluşları bölgenin korunması için çeşitli etkinlikler düzenlemekte, ama nafile. Amanosları kurtarmak ve bölgeye ekonomik olarak katkı sağlaması adına yapılacak ilk şey bu bölgeyi milli park olarak ilan etmektir. Bu nedenle vermiş olduğum kanun teklifine iktidar, muhalefet tüm Hatay milletvekillerinin, Hatay’ın doğası ve halkı için destek vermesini Hatay halkı adına talep ediyorum. Doğa ve çevre siyaset üstü bir konudur ve orman yangınlarında olduğu gibi 83 milyon birlik içinde hareket etmelidir. Amanos Dağları milli park olunca kurtulacak.’’ dedi.

Meclis Başkanlığına sunduğu kanun teklifi ile CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep illeri sınırlar içerinde olan ve 372.779 hektarlık alana yayılmış olan Amanos Dağları’nın millî park olarak ilan edilmesini istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube