Bu proje ile Asi Nehri artık kirlenmeyecek!

Hatay Büyükşehir Belediyesinin Asi Nehrindeki kirlilik ile mücadele etmek için geliştirdiği proje, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Japonya hükümetinden destek buldu.

ALİ ATASOY

Hatay Büyükşehir Belediyesinin Asi Nehrindeki kirlilik ile mücadele etmek için geliştirdiği proje, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Japonya hükümetinden destek buldu.

İklim Eylemi İçin Entegre Atık ve Ekosistem Yönetimi’ projesinin tanıtım toplantısı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton’ın katılımıyla yapıldı. Toplantıya gelemeyen Japonyanın Ankara Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro, düşüncelerini video kaydı ile paylaştı.

Projenin Hatay ve bölge için çok önemli olduğunu söyleyen Lütfü Savaş, “İklim değişikliği ve hava kirliliği için son günlerde özellikle gelişmiş ülkelerin büyük çalışmaları var. Biz de akarsularımızın temizlenmesi ve Akdenizin kirletilmemesi için çeşitli projeleri başlattık. Fabrikalardan çıkan atıklar gibi birçok sebeple kirlenen Asi Nehri, hem şehrimiz hem de bölgemiz açısından çok önemli bir yere sahip diyerek Antakya ve ovanın kalbindeki Asinin önemine dikkat çekti.

ASİ NEHRİ’NİN 6 YIL ÖNCEKİ HALİNİ HATIRLATTI

Asi Nehrinin 6 yıl önceki halini hatırlatan Savaş, 6 yıl önce Asi Nehri kuruyordu çünkü su, Amik Ovası’nın sulanması için kullanılıyordu. Antakyanın birçok bölgesinde kanalizasyon suyu Asiye akıyordu. Nehir, hem fiziksel hem de kimyasal kirlilik konusunda üst seviyedeydi. Büyükşehir olduktan sonra Antakya girişine çok güzel bir membranlı bir arıtma tesisi yaptık. Asi Nehrine akan tüm kirli suları kanalizasyon şebekesine bağladık. Şimdi yapacağımız tek bir şey kaldı o da Turunçlu bölgesinde daha yüksek hacimli membranlı bir arıtma tesisi dedi.

HBB, UNDP ve Japonyanın sağladığı maddi destek ile başlattığı projede, Hatayda hassas durumdaki denizel ekosistemi korumayı amaçlıyor. 1 yıl sürecek projenin sonunda Lübnanda doğup Suriyeden geçerek Akdenize dökülen Asi Nehrinin getirdiği atıkların temizlenmesi; nehirleri tıkayan, su kalitesini düşüren ve yerel balıkçılık ekonomisini tehdit eden bir istilacı tür olan su sümbülünün yayılımının engellenmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.