Gelin ÖSYM’yi yeniden yapılandıralım

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, iktidara çağrı yaptı..
ALİ ATASOY
ÖSYM’de yaşanan KPSS skandalı ile ilgili olarak TBMM’de basın açıklaması yapan CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, “Türkiye ne yazık ki skandallar ülkesi oldu” dedi.
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, skandalların son merkezinin ÖSYM’nin olduğuna dikkat çekerek, açıklamasına şöyle devam etti:
“Biz ÖSYM’yi eskiden Öğrenci Seçme Merkezi olarak bilirdik. Her ne kadar adı sonradan Ölçme ve Yerleştirme merkezi olsa dahi hafızalarımızda böyle kaldı. Şimdi ne yazık ki bu güzide kurum skandal üretme merkezi oldu. Ne zaman bir sınav yapılsa ardından bir skandal çıkıyor. FETÖ’nün Devlete Yerleşme Merkezi olarak kullandığı bu kurum, öyle anlaşılıyor ki şimdi yine birilerinin devlete sızma merkezi olarak kullanılıyor. Eskiden sorular çalınırdı şimdi sorular dağıtılıyor. Soru bankası kimin elinde, devletin kurumları da bilmiyor.”
GENÇLERİMİZİN UMUTLARI ÇALINDI
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, konuşmasına devam ederek, “KPSS hayati bir sınavdır. Bu sınavlar insan yaşamını doğrudan etkiler. Bir anne baba düşünün, çocuğunu binbir güçlükle okullara gönderiyor. Üniversite bitiyor, yetmiyor. Tekrar dershaneye gönderiyor ki KPSS de başarılı olsun ve işe yerleşerek hayatını kursun.
KPSS’ye çok zengin çocukları girmez arkadaşlar. Bakın sınava girenlerin çoğunluğu dar gelirli ailelerin çocuklarıdır. Umutları bu sınavlardadır.
Yıllarca FETÖ’nün çaldığı umutlarını, bu defada bizzat ÖSYM çalıyor. Umut çalmak, umut kırmak bedeli para pul ile ölçülecek değerler değildir, arkadaşlar. Hiç kimsenin, bu ülkenin çocuklarını devletten soğutmaya, kurumlara olan güvenini yok etmeye hakkı yoktur. Bu çocuklar bu vatan için yeri geldiğinde canını seve seve verenlerdir. Ya da canını bu ülke için gözünü kırpmadan vereceklerin evlatlarıdır. Şimdi soruyorum, bu evlatların gelecekleri ile daha da önemlisi ümitleri ile oynamaya hakkımız var mı?
ÖSYM ÜZERİNDEN SİYASİ VESAYET KALDIRILMALIDIR
2018 den bu güne ÖSYM’de işe girenler kimlerdir? Hangi gerekçelerle işe alındılar. Tüm bunlar araştırılmalı ve kamuoyu aydınlatılmalıdır. Her sınav sonrası ÖSYM’nin şaibe altında kalması sadece kurumu değil aynı zamanda devlet organlarını da yıpratmaktadır. Bu devlet, bu ülke hepimizindir. Birilerinin babasının çiftliği değildir.
Buradan iktidara çağrı yapıyoruz. Gelin ÖSYM’yi yeniden yapılandıralım ve bağımsız bir kurum haline gelsin. ÖSYM yönetiminde muhalefet partileri dahil ilgili kurum ve kuruluşlar temsil edilsin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.