Hatay Büyükşehirler içinde en fazla Suriyeli ağırlayan şehir!

Başkan Savaş, artan Suriye nüfusundan etkilenen şehirlerin başında Hatay’ın geldiğini söyledi..
HABER MERKEZİ
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HBB ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “21. Yüzyılda Göç ve Eğitim” temalı VIII. Uluslararası TURKCESS Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresine katıldı.
Hatay’ın Suriye’de yaşanan savaş ortamından en çok etkilenen şehirlerden biri olduğunu söyleyen HMKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, “Suriye savaşı sonrası yaklaşık 4 milyon insanın Türkiye’ye gelmesi önemli bir problem yaşatmıştır. Bundan en çok etkilenen illerden biri de Hatay’dır. Resmi kayıtlara göre yaklaşık 450 bin üzerinde Suriyeli vatandaş Hatay’da ikamet etmektedir. Bu göç ile beraber ülkemizde olduğu gibi Hatay’da da problemler yaşatmıştır. Eğitim başlığı bunlardan en önemli problemlerden biri. Hatay’da yaklaşık 60-70 bin kadar eğitim gören Suriyeli vatandaş var. Bazı bölgelerde Suriyeli öğrenciler daha fazla” dedi.
SAVAŞ: BU SORUN SADECE TÜRKİYE, BÖLGENİN VE HATAY’IN SORUNU DEĞİL
Suriyeli artan nüfusun tüm dünyaya olan olumsuz etkilerinden bahseden Lütfü Savaş, “Bu sorun sadece Türkiye’nin, bölgenin veya Hatay’ın sorunu değil. Tüm dünyada gittikçe artan ve artması muhtemel olan sorunla karşı karşıya. Bu konunun tek başına siyasetle çözülemediği akademisyenlere ihtiyaç duyuyoruz” açıklamalarında bulundu.
Savaş, Hatay’ın büyükşehirler içinde nüfusuna göre en fazla Suriyeli sığınmacıyı ağırlayan şehir olduğunu sözlerine ekledi.
PAŞAYEVA: UMARIM BİR AN ÖNCE SURİYE SORUNU ÇÖZÜMLENİR VE ÇOĞU KENDİ EVLERİNE GİDER
Azerbaycan Milletvekili Milli Meclis Kültür Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ganire Paşayeva, “Ben Hatay’ın hemen hemen bütün ilçelerini gezdim. Bu vatan topraklarını gezdiğim zaman atalarını rahmetle andım. ‘Hatay Benim Şahsi Meselemdir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Hatay’ın tekrar vatan topraklarına kavuşmasını sağlayarak hayatını feda etmiş bütün değerli insanları rahmet ve sevgiyle anıyorum. Hataylılar, göçmenlerin en zor günlerinde onlara kapıları açtı. İnsanlarımız 12 yıl ekmeğini, evini bölüştü. Bu konuda Türkiye’nin yaptığını yapan başka ülke yoktur. Umarım bir an önce Suriye sorunu çözümlenir” dedi.
Lütfü Savaş, Ganire Paşayeva’ya Türk Dünyası Hizmet Ödülü’nü verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.