Hatay’ı çok ciddi deprem bekliyor!

HAMOK İzmir de yaşanan depremin Hatay için de bir uyarı olduğuna dikkat çekti..

VEYSEL SAVAŞ

Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu (HAMOK), bugün İzmir’de yaşanan depremin yarın Hatay’da yaşanacakların habercisi olduğu konusunda uyardı.

HAMOK Dönem Sözcüsü Cem Hüzmeli, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Acıları paylaşmak yetmez. Şehrimizden başlayarak bütün ülkede deprem gerçeği ile yüzleşmeli, bilimsel ve somut adımlar atılmasını sağlamalıyız” dedi.

Cem Hüzmeli, şöyle konuştu: “Yaşanan bu acıların başka ölümleri ve yıkımları önlemek için uyarıcı olması gerektiğini ülkeyi yönetenler ve yerel yöneticiler başta olmak üzere bütün kurumların ve yurttaşların dikkatine sunmak istiyoruz. Mevcut tablo ülkemizin her yerinde olduğu gibi şehrimizde de imar politikalarının yanlışlığını ve yapılarda zemin analizinden, inşaat kalitesine kadar mühendislik hizmetlerinden gerektiği gibi yararlanılmadığını göstermektedir. Mevcut yetersiz yasal düzenlemelere ve yönetmeliklere bile uyulmadığı, denetim ve kontrol hizmetlerinde mühendislik disiplininden yararlanılmadığı, işlemlerin kağıt üzerinde bir onay mekanizmasına dönüştürüldüğü görülmektedir. Hatay ve Antakya’ya paha biçilmez mozaiklerler bezenmiş kültürel mirasla birlikte şehri defalarca yerle bir eden bir deprem gerçekliğinin de miras bırakıldığını akıldan çıkarmamalıyız!”

HATAY DİĞER ŞEHİRLERDEN DAHA KÖTÜ!

Hüzmeli, Hatay yerelinden deprem tablosuna baktıklarında durumun diğer şehirlerden çok daha kötü olduğunu gördüklerini belirterek, “İlimizi çok ciddi depremlerin beklediği bilimsel bir gerçektir. Çünkü İzmir’de yüze yakın yurttaşımızın hayatını kaybetmesine yol açan depremi yıkıcı ve ölümcül hale getiren nedenler, ülkemizin en yıkıcı fay hatlarından biri olan “Doğu Anadolu Fay Hattı” üzerinde yer alan şehrimiz Hatay için fazlasıyla geçerlidir. Şehrimiz bir deprem şehridir ve yapılarımızın depreme uygun olmadığı apaçık ortadadır” dedi.

ANTAKYA VE DEFNE’DE TOPLANMA ALANLARI YOK!

Olası bir afet durumunda kullanılacak olan Antakya ve Defne ilçelerinde maalesef toplanma alanlarının halen oluşturulmadığına dikkat çeken Hüzmeli, “Acil olarak merkez ilçelerde toplanma alanları oluşturulmalı, olası alanlar yapılaşmaya açılmamalıdır. Bunun içindir ki biz HAMOK olarak yıllardır açık kamusal alan olması için mücadele ettiğimiz Antakya Stadı, Vakıflar İşhanı, eski otogar, HATSU ve Zirem yerlerinin yapılaşmaya değil, açık kamusal alanlara dönüştürülerek aynı zamanda toplanma alanı olarak tescil edilmesi gerekmektedir” diye sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube