İşte Hatay işte Hoşgörü!

Hatay’ı Hatay yapan en önemli özelliklerinden biri olan hoşgörü bu türbede yaşıyor. Türbe yol ortasında ve her gün yüzlerce kişiye ev sahipliği yapıyor

METİN DİNGİL
Hoşgörü kenti Antakya’nın birlik, beraberlik ve kardeşlik ortamını simgeleyen onlarca eserlerden sadece biri olan Hz. Hıdır Makamı gün içinde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.
Duaların edilip, adakların dilendiği Hz. Hıdır Makamında tütsü (Bahur) yakan vatandaşlar, kendileri, aileleri yanı sıra sevdiklerinin esenliği için dua ediyorlar.
Geride bıraktığımız Gadir-Hum Bayramı günü yüzlerce kişiye ev sahipliği yapan Hz. Hıdır makamının bir diğer özelliği ise Armutlu ile Sümerler mahallesine ulaşımı sağlayan Mehmet Yeloğlu köprüsünü iki ayrı yakaya bölüyor olması. Yerli yabancı gören herkesin ilgisini çeken Hz. Hıdır Makamı için görüş bildiren vatandaşlar, “Bu makam bizim için çok önemli. Dini inançlarımız açısından çok ayrı bir öneme sahip. Yol açıldığında öyle tam orta noktada kaldı. Dönemin yerel yöneticileri Antakya’nın hoşgörü ortamına saygı göstererek makam yerini olduğu yerde bıraktı” dediler.
DOKUSU DEĞİŞTİRİLMEDİ
Türbenin uzun zamandır aynı konumda olduğunu ve hiçbir şekilde yapısına dokunulmadığını söyleyen vatandaşlar kentin medeniyet şehri olduğunu hatırlattılar.
Vatandaşlar, “Kentin en belirgin özelliği her dinin ve her mezhebin aynı anda hoşgörü ile ibadet edebilmesi. Bu yaparken kimse kimsenin ibadetine ve makamına bir saygısızlık yapmıyor. Birçok ülkede fikir ayrılıkları din ve mezhepten doğarken bizi biz yapan bu ayrılıkların olması gurur verici” ifadelerini kullandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir