Kıbrıslı iş insanlarını yatırıma bekliyoruz

KKTC Başbakanı Ersan Saner, beraberindeki konuk heyet, Hatay ziyaretleri kapsamında İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti..

ALİ ATASOY

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, Baş Konsolosu Zalihe Mendeli ile beraberindeki konuk heyet, Hatay ziyaretleri kapsamında İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

İTSO Yönetimi tarafından kapıda karşılanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersan Saner’e İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez çiçek takdiminde bulundu.

Ziyarette bölge ekonomisi hakkında İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersan Saner’e bilgiler verdi.

İSKENDERUN STRATEJİK ÖZELLİĞE SAHİP

İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter; “Bölgemiz Avrupa’nın Ortadoğu’ya ve Kuzey Afrika’ya bağlanmasında en yakın kapı görevi görmekte olup, deniz karayolu, demir yolunun merkezi durumundadır. İskenderun’un Liman şehri olması nedeni ile stratejik bir öneme sahiptir. TÜİK verilerine göre Hatay’lı firmalar tarafından 3.73 milyar dolarlık ihracat yapılırken, yılın aynı döneminde ise ilimizden 2.67 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiği görülmektedir. Bu veriler değerlendirildiğinde Hatay Türkiye genelinde en fazla ithalat yapan 7. il konumundadır. Aynı zamanda ilimiz Türkiye genelinde ihracatta 10. Sırada yer almaktadır.

KIBRISLI İŞİNSANLARIMIZI YATIRIM İÇİN BEKLİYORUZ

Rakamlar dikkate alındığında ülkemiz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki ticari ilişkilerin daha da güçlenmesini arzu ettiklerini sözlerine ekleyen Yeter; “İki ülke arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için birbirimize her konuda öncelik tanımamız ve birlikte çalışmamızda yarar olduğunu düşünmekteyiz. Kıbrıslı yatırımcıları önemli fırsatlar sunan oldukça cazip devlet teşvikleri ve destek programları vaat eden Türkiye’ye yatırım yapmak üzere davet ediyoruz. Özellikle de coğrafi yakınlığımızı avantaja çevirmek üzere Kıbrıslı iş insanlarını Hatay’a bekliyoruz” dedi.

YAZILIM VE BİLİŞİM KONULARINDA ÇALIŞABİLİRİZ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersan Saner ise, İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter’e İskenderun’un ekonomik durumu ile ilgili verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak ağırlıklı olarak hizmet sektörüne dayalı faaliyet göstermekteyiz. Turizm sektöründe de istenilen hedefi yakalamış durumdayız. Bilişim sektörüne ait arge çalışmalarının yapılması yazılım sektörü ve buna bağlı olarak teknolojik ürünlerin geliştirilmesi için çok ciddi bir çalışma temposu içerisindeyiz. 2022 de Kıbrıs’a Serbest Bölge kurulması girişimlerimiz var. Burada hedefimiz farklı bir vizyon ortaya koyarak Kuzey Kıbrıs’ın neden bir Dubai neden bir Singapur olmasın diyoruz. Bizde sizleri Kuzey Kıbrıs’a bekliyoruz ve yatırım yapmaya davet ediyoruz. Çünkü İskenderun bölgesi bizim tam aradığımız yatırımcı iklimine hayiz bir ülke. Çünkü buraya süreç içerisinde geldiğimde gözlemlediğim bölgeye teknoloji transferi geliştiren bu konuda tecrübesi bulunan ve sermaye transfer edebilen bir yapıya sahipsiniz” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersan Saner Toplantı sonunda ise, İTSO Ziyaretçi defterine duygu ve düşüncelerini aktırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube