Sağlıkta şiddet yasası istedik, hâlâ çıkarmadınız!

Sağlık emekçileri, Esenyurt Devlet Hastanesinde çalışan güvenlik görevlisinin görevi başında öldürülmesine tepki göstererek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı önlem almaya çağırdılar..
BÜLENT KAVUK
Sağlık emekçileri, Esenyurt Devlet Hastanesinde çalışan güvenlik görevlisinin görevi başında öldürülmesine tepki göstererek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı önlem almaya çağırdılar.
Hatay Tabip Odası, Hatay Diş Hekimleri Odası, Hatay Aile Hekimleri Derneği, Genel Sağlık İş İl Temsilciliği, Optisyenler Odası, SES Hatay Şubesi Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde ortak bir basın açıklaması yaptılar.
Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasında bütün hekimler adına konuşan Hatay Tabip Odası Başkanı Sevdar Yılmaz ‘Emeklerimizin karşılığını almak istiyoruz’ diyerek Sağlık Bakanı Dr. Fahretin Koca’ya seslendi.
Başkan Yılmaz, şöyle devam etti: “Bildiğiniz üzere yıllardan beri Türk Tabipleri Birliği, Hatay Tabip Odası ve ortak sağlık meslek kuruluşlarıyla beraber yoğun bir mücadele yürüttük, yürütüyoruz. ‘Emek Bizim Söz Bizim’ diyerek sürdürdüğümüz mücadelemizde hekimler ve sağlık çalışanları olarak insani koşullarda çalışmayı, özlük haklarımızı, emeklerimizin karşılığını almayı istiyoruz. Hastalarımıza nitelikli sağlık hizmeti vermeyi, yaşamayı ve yaşatmayı istiyoruz. Bunun için güvenli ve huzurlu bir çalışma ortamına ihtiyacımız var. Sayın Fahrettin Koca, Sağlıkta dönüşümün başladığı 2003 yılından bu yana, bu dönüşümün sağlıkta ölüm olduğunu onlarca defa söyledik, haykırdık. Sağlıkta şiddete engel olun dedik, sesimizi duymak istemediniz, duymadınız da. Ölümler başlayınca sizden etkili bir sağlıkta şiddet yasası istedik hala çıkarmadınız. Dün de bakanlığınıza bağlı Esenyurt Devlet Hastanesinde çalışan güvenlik görevlisi çalışma arkadaşımız Tuğrul Okudan, görevi başında öldürüldü. Sağlık ortamında değişen bir şey yok sayın bakan. Bugün üniversite hastanelerinde çalışan hekimler grevdeler, Şiddet ve ölüm devam ediyor. Artık yeter! Doktorundan hemşiresine, teknisyeninden kayıt memuruna, güvenlik görevlisinden temizlik personeline hepimiz güvenli ve huzurlu bir ortamda çalışmak istiyoruz. Bu sağlanıncaya kadar da mücadelemiz devam edecek:”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir