Tatil yöresinde imza günü

Yurdumuzun önemli tatil yöresi Erdek’te üç günlük söyleşi ve imza gününe katıldım. Erdek’e bağlı Ocaklar Belediye Başkanı Hüseyin Durak’ın davetiyle Erdek’e geldim, tatile gelenlerle hem söyleştim hem de kitaplarımı imzaladım.

Doğaya sevgi ve saygının ifadesi olarak iki kat dışında imar izni verilmeyen Ocaklar’da alt yapı çalışmaları Hüseyin Durak’ın ilk kez başkan seçildiği on yıl önce yapılmış. O zaman 500 milyar olan belediye bütçesinin 490 milyarı alt ve üst yapıya harcanmış. Örnek bir turistlik belde çıkmış ortaya. Plajıyla, kumsalıyla, yolları ve arıtma sistemleriyle örnek alınması gereken bir yer olmuş. Ülkemizin birçok yerinden ziyaretçisi olan beldede hedef bozmadan büyümek, dünyaya adını duyurmak olacakmış. Belediye Başkanı Hüseyin Durak’la bu hedeflere yürünüyor.

Tatil yörelerinde sanatı buluşturmak kadar güzel ne olabilir ki… Tatilde hiçbir şey yapılmaz. Yan gelip yatılır gibi yanlış ve eksik anlayış değişmedikçe toplumda da bir şeyin değişeceğini sanmıyorum. Tatile çıkacağım, dünyayla ilişkimi keseceğim, gibi bir anlayışın çağdaş bir insana yakışacağını sanmıyorum. Günlük işlerden, kabak tadı veren koşuşturmalardan kendimizi sıyırabiliriz, ama dünyadan kopuşa bir anlam veremiyorum. Bir gün olsun gazete okumayınca kendimi toplumun dışında duyumsuyorum. İşte o gün, kafamda oluşan sorular çoğalıyor, bir tren katarına dönüşüyor. Acaba ne oldu, sorunlar ne alemde, önemli bir olay yaşandı mı, bu sorular kuşkusuz daha da çoğaltılabilir…

Tatil yöresinde sanatın, kültürün de çok güzel işlenebileceğini kaş, ilçesinde her yıl yapılan kitap fuarlarında somut olarak görülüyor. Turizm kültür ve sanatla tamamlanmadığı sürece yanlışlara davetiye hazırlar. Kaş ilçesindeki etkinlikleri bir görseniz, o dünyanın en güzel, şirin ilçesi gözünde daha bir büyüyecektir inanın.

Bartın kitap fuarları başka bir örnek. Bartın turizmin parlayan yıldızıdır. On iki yıldan beri sürdürülen kitap fuarlarında sanatın, kültürün tadına varmanın keyfi bir başka oluyor. Ülkemizin yüz akı sanatçılar burada buluşup köye ovaya sevgi götürüyorlar. İlgi görmese bunca uzun yıl sürer miydi dersiniz? Kuşadası Altın Çizgi Karikatür Yarışması bu yıl başladı. İki yüze yakın eser geldi. Bence büyük bir hamle…

Erdek’in Ocaklar köyündeki imza günü bu bakımdan çok önemlidir. Halkın, tatilcilerin, çocukların, Belediye Başkanı Sevgili Hüseyin Durak’ın ilgisi görülmeye değerdi. Hüseyin Durak, daha güzel, ses getiren etkinlikler yapacağız, derken gözlerinin içi gülüyordu.

Bundan bizlerin nasıl mutlu olduğunu bizle biliriz yine. Sanatın, kültürün olduğu yerde varız, hem de sonuna dek. Daha önemlisi bir çıkar gözetmeksiniz…

İzmir belki de en soğuk zamanlarından birini yaşarken Erdek aklıma geliverdi. Belki de sıcak günlere özlemdi bu. İzmir’in çevresindeki dağlar beyaza bürünmek üzereyken mavi sular insanın belleğinden silinir mi hiç? Aylardan ocak, kış kışlığını yaşamalı, hem de en soğuğundan. Ne dersiniz, onun da ayrı bir tadı yok mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube