Turizmde Hatay ‘DİP’ yaptı!

2010 yılında, 360 bin turist, 2020 de sadece 113 bin..

ÖZKAN BAKKAYLI

Hayatımıza Suriye ve Suriyelilerin girmesiyle birlikte olumsuz yönde etkilenen sosyal yaşama ekonominin de eklendiğini ortaya koyan en çarpıcı rakamlar tarım, turizm ve nakliyeden geldi.

Veriler hem turizm hem de nakliye için tehlike çanlarının çalmaya devam ettiğini ortaya koydu.

İş dünyasını korkutan rakamlar sadece birkaç yıl öncesine göre dip yaptı.

Verilere göre; 2010 yılında Suriye öncesi Hatay’a gelen yerli ve yabancı turist sayısı 360 bin civarındayken 2020 yılında bu rakam sadece 113 bin olarak gerçekleşti.

Nakliye sektöründe yaşanan vahim durum ise turizme göre çok daha ağır. Suriye krizi öncesi Suriye’ye ve Suriye üzerinden her gün 250 araç, yılda 110 bin araç taşıma yaparken, şimdi 25 günde sadece 1adet gemi kalkıyor. Üretim dendiğinde akla gelen en önemli sektör tarım ise komaya girdi. 2011’de İl genelinde 35 bin 403 sigortalı çiftçi varken, Nisan 2021’deki kayıtlı çiftçi sayısı 10.269 bine düştü.

İşsiz sayısında da patlama yapan Hatay’da insanlar mutsuz ve tedirgin. Suriyeli mültecilere Afganlı mültecilerin eklenmesinden endişe duyan Hataylılar, Hatay siyasetine yön veren iktidar ve muhalefet milletvekillerine seslenerek Hatay’ın sorunlarıyla ilgilenmelerini istediler.

CHP’li vekiller ise bu kötü tablonun sorumlusu olarak 20 yıldan bu yana iktidarda olan AK Partiyi sorumlu tuttu. Vekiller olumsuz verilerin düzelmesi için önce erken seçime ve sonucunda CHP kadrolarına ihtiyaç olduğunu söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube