TURUNCU GEZEGEN; Melek Koç “Koza Kırlangıç Dizisi”

Çocuklarımızdaki düş kurma, tasarlama, yapma – eyleme vb. yaratıcı eğilimleri beslemeyi ve bu eğilimlerin ortaya çıkmasını sağlamayı hedefleyen “Koza Kırlangıç Dizisi” kitapları, ilk gençliğe adım atacak çocuklarımız için ülkemiz edebiyatının seçkin yazarları tarafından yazıldı.

Koza “Kırlangıç Dizisi”nde Aysin Uğur Kezer’in “Buruşuk”, Hidayet Sayın’ın “Çılgın Akasya Ağacının Nöbetçileri”, “Kanaryaya Özgürlük Yakışır”, “Kargalar Filleri Nasıl Kovdu?”, “Roman Yazan Tilki” ve “Saksağan Anlaşması” ; Nebih Nafile’nin “Bombili’nin Kedileri”, Melek Koç’un “Turuncu Gezegen”, Burhan Günelin “Mantı Yiyen At” adlı eserleri yer almaktadır.

Edebiyatımızda önemli bir yeri olan, çoğu ödüllü @kozakaraca çocuk edebiyatı yazarları, okuyan, okuduğunu anlayan özgür düşünceli bir toplum için; okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim gören çocuklarımız/gençlerimiz için ana babaların da okuyacağı yüzlerce kitap hazırladı. Okurlarımız, yaratıcı yazarlık çabaları, gelişmiş bir edebiyat dili, ilginç kurgu ve çekici olaylarla donatılmış kitaplarda kendi görüşlerinin de bir ölçüde belirlediği güncel, çağdaş, yetkin, seçkin, titiz bir yazarlık / yayıncılık emeğinin güzelliğine, çekiciliğine tanık olacaklar.

İster masal, ister hikâye, ister şiir, ister roman, ister bilmece – tekerleme kitabı olsun çocukların zevkle okuyacağı özgün telif eserler www.kozakaraca.com.tr adresinde…

TURUNCU GEZEGEN

Benim yaşadığım yıldız, dünya ile aynı galaksi içinde. Buradan baktığında yıldızlar içinde seçemezsin onu. Sonsuz sayıdaki yıldızlardan biri diyebilirim sadece. Adı Turuncu Gezegen.”

Ne güzel bir ismi var,” dedi Deniz. “Ben turuncu rengi çok severim. Ama neden turuncu?”

Gezegenimin her şeyi turuncu olduğu için sanırım. Toprağı, ağaçları, insanları, çiçekleri…”

Çok ilginç yani herkes tek renge boyanmış gibi!”

Aynen öyle. Dünyalılar da bize ilginç geliyor. Ne çok renginiz var. İnsanlarınız bile renk renk. Beyaz, sarı, siyah ve hatta kırmızı… Yaşam tarzınız da çok farklı, çok da ilkel.”

İlkel mi?” diye tekrarladı Deniz.

Evet, hayli ilkelsiniz hem de. Örneğin hâlâ tekerlekli metal kutuların içinde yolculuk yapıyorsunuz…”

Melek Koç’un “Kediler Ağlamaz, Hoşça Kal Karamel Merhaba Fıstık, Alican’ın Maceraları” adlı eserlerinden sonra çocuklar ve gençler için yazdığı Turuncu Gezegen’de yer alan birbirinden eğlenceli, fantastik, ilginç, duygusal dokuz öykü bulacaksınız.

Turuncu Gezegen, Arda’nın Kanatları, Söz, Denizkızı Marina, Gülseren, Tılsımlı Taş, Dolmakalem, Başka Ülkeler, Seni Seviyorum Anne” adlı bu birbirinden güzel öyküleri okurken Deniz, Arda, Ufuk, Yusuf, Elif ve diğerleri öykülerine eşlik etmenizi bekliyorlar. Onların hayallerini, rüyalarını, yaramazlıklarını, arkadaşlıklarını, duygularını paylaşmaya ne dersiniz?

MELEK KOÇ KİMDİR?

Melek Koç, 1952 yılında İstanbul Fatih’te dünyaya geldi. Fatih Kız Lisesinden sonra, bugünkü adıyla Marmara Üniversitesi İ.İ.B.F. olan,  İTİA İktisat ve Ticaret Yüksek Okulunu bitirdi.

Sekiz yaşında şiir yazmaya başlayan Melek Koç’un şiirleri dönemin  muhtelif gazetelerinde yayınlandı. Lise yıllarında deneme yazıları yazmaya başladı.  Şiirlerinin  yanı sıra ilk deneme yazısı da yine o yıllarda Tarla dergisinde yayımlandı. Şiir ve deneme üzerinde yoğunlaşan Melek Koç, öykü yazmaya 90’lı yılların sonuna doğru başladı. İlk yazdığı öykü 2001 yılında Varlık dergisinde yayınlandıktan sonra şiir ve denemeye ara verip öyküye yöneldi. Yaşadığı çevreleri ve olayları öyküleştirdi. Hayata bir çocuğun  gözüyle bakarak ve onun gibi hissederek yazdı. Öykülerinde birebir yaşadığı olayları kurgularken aslına sadık kaldı.  İlk öykü kitabı 2007 yılında yayımlandı.  

Daha sonra, çocuklar ve gençler için hazırladığı “Turuncu Gezegen”, “Kediler Ağlamaz”, “Hoşça Kal Karamel Merhaba Fıstık”, “Alican’ın Maceraları” adlı eserleri Koza Yayın AŞ tarafından yayımlanarak okurlarıyla buluşturuldu.

2001 yılında Yaba Edebiyat Dergisinin açtığı “Sokaktaki İnsan Öyküleri” konulu öykü yarışmasında derece aldı ve 2003 yılından itibaren aynı dergide edebiyat konulu yazılar ve portreler yazıyor.

Milliyet Blog ve Radikal Blog’da edebiyat üzerine denemeler yazmakta olan Melek Koç, evli ve bir çocuk annesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.