Yaz mevsiminin ayrılmaz ikilisi: Haytalı ve limon dondurma!

BÜLENT KAVUK
Yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde serinlemek isteyen vatandaşlar soluğu Hançer ustanın yerinde alıyor.
Tarihi Uzun çarşıda işletmesi bulanan Antakya’nın meşhur meyan şerbetçisi Mehmet Hançer Gündüz, değişik haytalı sunumuyla gelen ziyaretçilerin beğenisini topladı.
Tarihi Uzun Çarşıda 40 yıldır esnaflık yaptığını belirten Hançer usta, kış aylarında turşu ve şalgam, yaz aylarında ise limon, gül dondurma, soğuk meşrubat ve haytalı satışının olduğunu söyledi.
Çok sayıda çeşidi bir arada yapabilen tek usta olduğunu vurgulayan Hançer Usta, “Bir işte başarılı olmak için önce işini seveceksin. Daha sonra benimseyeceksin. Bende işimi seviyorum ve hayatımın odak noktasına alıyorum. Yaptığım işin hakkını vermeyi de seviyorum. Benim için paradan önce müşterinin gülen yüzü önemli. O yüzden kaliteden ödün vermem, sunum ve lezzet olarak hep farklıyımdır. Haytalıyı değişik sunma şeklim vardır. Mideye hitap etmesi kadar gözede hitap etmesi gerektiğini düşünürüm” ifadelerini kullandı.
ŞEHİR DIŞINDAN GELEN ÇOK FAZLA
Hançer usta, “Tarihi uzun çarşıyı gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler mutlaka buraya uğrayıp bir soluk alıyor. Birde şehir dışından gelenler çok fazla. Onlarda gelmeden önce Antakya’mızın gezilecek yerlerini listeleyip geliyor. O listenin içinde olmak ayrı bir gurur ve mutluluk. Gücüm yettiğince bu lezzetleri yapmaya ve satmaya devam edeceğim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.