Yazarların hayatları ve 15 ilginç bilgi!

HABER MERKEZİ

 1. Hep Genç Kalmak İsteyen: Victor Hugo

Hepimizin kaçınılmaz sonu olan sondan kaçmaya çalışan Victor Hugo, vücudunun dinç kalması için her sabah buz gibi suyla duş alıyor, sesinin güzel olması için de çiğ yumurta içiyormuş.

 1. Kahve Tiryakisi: Balzac

Günde neredeyse 50 bardak içen Balzac’ın tam bir kahve tiryakisi olduğunu söyleyebiliriz. Kahve içemediği zamanlarda kahve çekirdeğini yediğini biliyor muydunuz? 51 yaşında ölmesinin sebebini ise kahve bağımlılığına bağlandığını hatta içtiği kahveler yüzünden karnına kramplar girdiğini de söylemeliyim.

 1. İğrençliği Çekici Bulan: Charles Dickens

Boş zamanlarını Paris morgunda geçiren Dickens, bunu “iğrençliğin çekiciliği” olarak adlandıran Dickens’ın daha birçok garip huyu olduğunu eklemeliyim. Her şeye 3 kere dokunma ve cuma günlerinin ona uğur getirdiğine inanma gibi tuhaflıkları olan yazarımız, her gece yüzünü kuzey kutbuna dönerek yatarmış. Bunun sebebini de fiziki terimlerle açıklayan yazarın bir gün bile farklı yöne yattığı görülmemiştir.

 1. Yazar Olduğu Kadar Çapkın: Alexandre Dumas

Yazar olduğu kadar da çapkın olan yazarın 40 tane sevgilisi olduğunu biliyor muydunuz? Laf aramızda bunların çoğu evliyken yaşanmış olan ilişkilerdir. Özel hayatı bu kadar yoğunken nasıl yazılarına vakit ayırabildiği şaşırtıcıdır. Ölmeden önce 4, öldükten sonra 3 tane gayrimeşru çocuğu ortaya çıkmıştır.

 1. Yazılarını Başkalarına Yazdıran: Agatha Christie

Polisiye roman yazarımızın disgrafi denilen bir öğrenme bozukluğu varmış. Disgrafiyi açıklamam gerekirse; yazılı anlatım bozukluğu olarak adlandırılır. Kişi, yazı yazmakta zorlanır. Genelde; b-d, f-v, m-n, b-p gibi harfler birbirine karıştırılır.

 1. Yalnızlık Abidesi: Cahit Sıtkı Tarancı

Kendisini çok çirkin bulan Tarancı, böyle düşünmesi yüzünden kendisini yalnızlığa itmiştir. Lise döneminde ise bir tek ona mektup gelmemesi sebebiyle, kendine mektup yazan postadan alınca buna başkası göndermiş gibi sevinen biri hale gelmiştir.

 1. Şahlanmayan Ata Binmeyen, Sigara Tiryakisi Ahmet Arif

Küçük yaşlarda at binmeyi öğrenen Arif, şahlanmayan ata binmeyeceğini dile getirmekten geri durmazmış. Bunun yanında günde 4 paket sigara içtiğini söyleyen Ahmet Arif, birden sigarayı bırakmış ve dumanına bile katlanamaz olmuştur.

 1. Okumak İçin Gözlerini Feda Eden: Cemil Meriç

Hayatı boyunca okuma tutkusundan vazgeçmemiş olan Cemil Meriç, gözleri göremeyene kadar okumaya devam etmiş, gözleri görmese de başkalarına okutturmuş, onların yardımıyla yazmıştır. Kitap okumak için ışığa daha yakın olması sebebiyle sandalyesini masanın üstüne çıkarır öyle okurmuş.

 

 1. Habersiz Çekilen Fotoğrafların Sahibi: Sezai Karakoç

Evet, Mona Rosa’nın şairi, fotoğraf çekilmekten nefret edermiş. Bundan dolayı tüm fotoğrafları onun haberi olmadan çekilirmiş. Yazarların hayatları bu şekilde günümüze taşınmış.

 1. Uykusuz ‘Stand-Up’çı: Mark Twain

Tıbbi terim olarak insomnia rahatsızlığına sahip olan yazar, tüm eserlerini uyuyamadığı zamanlarda yazmış. Aynı zamanda günümüz stand-up gösterilerinin temellerini atan ilk insanlardandır. Öyle ki izleyicileri arasında 1. Elizabeth’in olduğu biliniyor.

 1. Gürültü Sever: Cemal Süreya

Aslında hepimizin bildiği bir “y” harfi kaybetme hikayesini tekrar anlatmak isterim. Arkadaşı Süreyya Evren ile girdiği bir iddia sonucu, Süreyya olan soyadını Süreya olarak değiştirmiştir. Buradan alınan “y” harfi ise arkadaşının adına eklenerek Süreyya Evren olmuştur.

 1. Temizlik ve Örgü Hastası: Hüseyin Rahmi Gürpınar

Şu an “temizlik neyse de ya örgü?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, Gulyabani’nin ünlü yazarı Hüseyin Rahmi Gürpınar, hastalık kapma korkusuyla kendini toplumdan soyutlamıştır.  Her zaman eldiven takan titiz yazarımız; hiç evlenmemiştir. Üstelik boş zamanlarında örgü ördüğü hatta bunun için Avrupa’dan model getirttiği bile söylenir. Yazarların hayatları kısmında Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın reçel yaptığını da belirtmiş olayım.

 1. Bay Takıntı: Truman Capote

Mutlaka yatarak yazan Capote, yazarken de sürekli bir şeyler içerdi. Çay, kahve, nane çayı, sherry, martini… Aynı zamanda sürekli sigara içen yazarın, küllüğünde ikiden fazla sigara döndürülemezdi. Çünkü bu onun için uğursuzluk anlamına gelirdi. Daha bitmedi… Cuma günleri hiçbir işe başlamıyor ya da sonlandırmıyor, iki rahibeyle aynı uçağa binmiyor, telefon numaraları da dahil nerede rakam görse topluyor, toplandığı zaman sonucu uğursuz rakam çıkan numaraların sahipleriyle bir daha telefonlaşmıyordu.

 1. Ölümden Beslenen Yazar: Ernest Hemingway

Ölüme karşı tutkusu olan Hemingway’i savaş ve ayaklanmaların olduğu her yerde görebilirsiniz. En yakın arkadaşları dahi sanki ölümden beslendiğini söylüyordu. “Silahlara Veda” kitabının yazarı avcılığa kampa ve doğa düşkün olmasıyla bilinir. Avlanmaktan, avladığı şeyleri müthiş yemeklere dönüştürmekten ve tarifi kendisine ait bu yemeklerle dolu sofraları dostlarıyla paylaşmaktan büyük keyif alırmış. Aynı zamanda oldukça öfkeli olan yazarın, köpekbalığıyla giriştiği kavgada tüfeğiyle vurduğu son şey ise kendisi olmuştur.

 1. “R” Harfini Söyleyemeyen: Özdemir Asaf

Asıl adı, Halit Özdemir Arun olan ünlü isim, “r” harfini söyleyememesinden dolayı Özdemir Özden ismini kullanıyormuş. Ancak daha sonra Oktay Akbal’ın önerisi üzerine babasının adı olan Asaf’ı kullanmaya başlamıştır. Özdemir Asaf’ın gençlik yıllarında Güneşspor adlı bir futbol kulübünde oynaması bilinmeyen diğer özelliklerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir