Özdemir: Kadınlar daha çok görev üstlenmeli!

HABER MERKEZİ
Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) tarafından gösterime hazırlanan, yönetmenliğini Gazeteci-Yazar Barış İnce’nin üstlendiği, Türkiye’nin ilk kadın milletvekillerinin hak mücadelesinin ele alındığı, ’18, Yolları Açan Kadınlar’ adlı belgesel Antakyalılarla buluşmuş ve büyük ilgi görmüştü.
1935 seçimlerinde TBMM’nin ilk kadın vekillerinin siyaset yolculuğuna mercek tutan kısa film, Türkiye’de kadınların Osmanlı’nın son döneminden itibaren seçme seçilme talebinin ve mücadelesini beyaz perdeye yansıtmıştı.
Yaklaşık 40 dakika kadar süren film ile ilgili görüşlerini dile getiren Antakyalılar ise bu ve benzeri etkinliklere sıklıkla imza atan Kadın Adayları Destekleme Derneği Üyesi ve aynı zamanda Hatay Üreten Eller Kadın Kooperatifi Başkanı Nidal Özdemir, KADER olarak bu etkinliklere devam edeceklerini söyledi.
Gazetemiz yazarı Ali Yolcu’ya konuya ilişkin bilgi veren Nidal Özdemir, Dünya nüfusunun yarısının kadınlardan oluştuğunu hatırlattı ve buna rağmen kadınların dünya tarihi boyunca yönetimlerde etkin görevlerde bulunmadıklarını söyledi.
Özdemir; “Dünya nüfusunun yarısını kadınlar oluşturmaktadır. Buna rağmen kadınlar, dünya tarihini ve günlük hayatı geçmişten bugüne şekillendiren süreçlerden dışlanmışlardır. Eğer kadınlar olarak, kendimiz ve çocuklarımız için daha iyi bir dünya yaratmak istiyorsak bu süreçlerde kadınların daha önemli roller üstlenmesi gerektiğini görmek durumdayız. Toplumsal hayat içindeki ama her düzeyde kadınların katılımını arttırmaya, karar verme mekanizmalarında yer almasını sağlamaya ve kişisel liderliğini keşfetmesine özellikle cesaretlendirmek ve yalnız olmadıklarını birlikte daha güçlü olabileceğimizi hissettirmektir. Her partiden her renkten her düşünceden kadınların her alanda olduğu gibi siyasette de varlığı çok değerli. Bu amaç için çalışan biz kadınların en büyük hedefi, dünyadaki ve ülkemizdeki tüm kadınların ve erkeklerin eşit olduğu bir toplumu yaratmaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir