ADEM ÇİMLİ; İsimsiz Şiirler

HAZIRLAYAN: Nebih Nafile

Hazanın türküsüsün
Notaların dökülür şafak vurmuş yaralı ağaçlara
Sen ki mahreminde acılarımı sakladığım
Kimsenin bilmediği beni bilen”

Özellikle çocuk edebiyatı alanında Türk edebiyatına 300 kitaptan fazla eser kazandırmış yazar ağabeyim Erdal Çakıcıoğlu aracılığı ile şiir yüreği ile tanıştığım, kitaplarını okuduğum şair dostum Adem Çimli kitaplarını bu haftaki Kültür-Sanat-Edebiyat köşeme taşıdım. Toplamda üç kitabı olan şair Adem Çimli tarzını, özellikle isimsiz şiirlerle hissetmeniz mümkün…

Şair Adem Çimli, “0 RH-NULL” adlı ilk kitabını; şiiri ilk defa sesinden dinlediği dedesi Hamit Sural’a, ailesine ve tüm sevdiklerine, Türk halkına, Türk edebiyatının tüm emekçilerine ve dilinde şiir taşıyan herkese ithaf etmiş. “Çoğu İsimsiz” ikinci kitabını; oğlu Ahmet Ege ve kızı Simay Ece’ye, “Sır” adlı üçüncü kitabını da sevgili ailesine ithaf etmiş.

Şair Adem Çimli kitaplarının önsözünde şiire dair kendine özgü bir tanımlama yapmıştır; “Hepimiz biliyoruz ki şiir okura ulaştığında artık şaire değil kalbine dokunduğu kişiye aittir. Her şiir okurun kalbinde bıraktığı iz kadardır, ismi de o izde saklıdır. Şiire verilen ismin, şiiri mahkûm ettiği kanaatinde olduğumdan ilk kitabımda hiçbir şiire isim koymadım. İkinci kitabımda ise bazı şiirlere kalbimde bıraktıkları izleri isim olarak koydum ve sizlerle paylaştım.”

ADEM ÇİMLİ KİMDİR?

Çocukluğuma tutunduğum her gece
Küçük bir mahalden geçer yüreğim
Tezek kokuları
Köpek sesleri
Ve büyük kara taşlar arasından
Kireçsiz evlerin duvar diplerinden
İllegal yazıların ve mermilerin çıktığı
Sarhoş babaların nâra attığı
Sahipsiz akşamlarda hırsızların kaz çaldığı
Fakirliğin çirkef olduğu bir mahalden”

Adem Çimli, 23 Ekim 1975 yılında Kars, Ardahan doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Ardahan, Hacıbektaş ve Gaziantep’te tamamlar. 1998 Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezunudur. 1999 yılından itibaren serbest avukatlık yapmaktadır. Çocukluğundan beri şiir yazan Adem Çimli şiirlerini üç kitapta topladı.

Oysa ne kadar kusursuz kâinat
ince hesap işi her detay
Kusur, sınavın kusursuz olması için mi var
Ruh, dünyada neden katrana batar

Kapatsa kirli ağzını temiz bir el
Zamanı başlamadan durdursa
Adem’in bıyıkları terlemeden daha
Dalında çürüse o elma”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.