Tiktok çılgınlığı!

Hayret verici bir durum ve para kazanmanın dışında içerik yüzünden birbirine hakaret eden insanlar, küfredenler, soyunanlar TikTok’da almış başını gidiyor.

Belki de algoritması en farklı olan ve hepimizi şaşkına çeviren en farklı uygulama TikTok.. Kullanıcısının iyice arttığı, ünlü olmanın ve aynı zamanda unutulmanın çok kolay olduğu bu sosyal medyada bir haftada ünlü olabiliyorsunuz ve hatta oturduğunuz yerden çok rahat paralar kazanabiliyorsunuz.

Canlı yayın açan kişilerin ek gelir elde etmesini sağlamak amacıyla birtakım sanal hediyeler oluşturuyor. Takipçiler canlı yayını yapan kişiye bu sanal hediyelerden gönderdiğinde armağanlar, yayıncının cüzdanına jeton olarak aktarılıyor.

Canlı yayın süresince toplanan hediyeler, nakit paraya dönüştürülebiliyor. Bir TikTok kullanıcısı açtığı yayınlardan ne kadar çok hediye toplayabilirse o kadar para kazanıyor.

Mesleğiniz yaşınız kimliğimiz, cinsiyetiniz hiç önemli değil, yapacağınız herhangi saçma sapan videolar ve açacağınız erotik derecesindeki canlı yayınlarla paraya para demiyorsunuz..

Hele ki birilerine de benziyorsanız, “Ey maşallah kim tutar seni..”

Bunun en dikkat çekici örneğini 10 Kasım’da yaşadık. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e benzeyen adam, TikTok’da 1 saatlik canlı yayın açmasıyla 1 milyon para kazandı.

Hayret verici bir durum ve para kazanmanın dışında içerik yüzünden birbirine hakaret eden insanlar, küfredenler, soyunanlar TikTok’da almış başını gidiyor. Daha geçenlerde haberlerde duyduğum bir olay artık bu kadarına da pes dedirtti..

Bursa’da iki genç TikTok’ta paylaşım uğruna birbirlerine kurşun yağdırdılar, çocuklarımızın bütün gün bunları izlemesi de ayrı bir problem!.

Kaldı ki, bir anne olarak hiç bu konuya girmek istemiyorum.

Çünkü zaten durum içler acısı…

Ülkede var olan ekonomik kriz üzerine gençlerimizin artık “okuyacağız da ne olacağız ki, okulu bitirsek de işsiz ve parasız olacağız” düşüncesiyle okulu bırakmaları ve bu tarz TikTok kullanıcılarının kolay yoldan para kazanmalarına özenmeleri ve bunun devamında gitgide toplumda baş gösteren eğitimsizlik durumu, bozulan kişilikler, yıkılan yuvalar, umutsuz gençler vs… Vay ülkemin haline, kahroluyor insan..

Düzeltilmesi lazım, yasalarla, yaptırımlarla artık bir şekilde önüne geçilmesi lazım. Yetkili merciler bu duruma daha fazla izin vermemeli, mutlaka yapılacaklar vardır.

Dünyada 1 milyar kullanıcısı olan TikTok endişe uyandırmaya devam ediyor ve bazı ülkeler TikTok’a sınırlama ve yasaklar getirmeye başladı.

ABD’de bu hafta TikTok’un federal cihazlardan ve sistemlerden silinmesi için 30 gün süre tanındı. Yalnızca hükümet cihazları için geçerli yasak kararı devlet kurumlarının veri güvenliği endişeleri nedeniyle alındı, ancak bazı ABD’li milletvekilleri uygulamanın tamamen yasaklanmasını savunuyor.

Avrupa Birliği, Tayvan, Kanada, Pakistan, Hindistan gibi ülkeler bazı kısıtlamalar ve yasaklar getirmeye hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir