Toroslar EDAŞ’tan Hatay Arsuz’a 6.2 milyon liralık yatırım

ALİ ZAN
Toroslar EDAŞ, Hatay’a kesintisiz ve sürdürülebilir enerji sağlamayı amaçlayan, 6.2 milyon lira büyüklüğündeki ‘Sahil Cadde Projesi’ni başlattı.
Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Toroslar EDAŞ), Hatay’da gerçekleştirdiği yatırım projeleriyle bölgenin artan enerji talebinin kesintisiz ve kaliteli olarak karşılanmasını amaçlıyor. Proje kapsamında Arsuz ilçesinde 6.2 milyon lira bütçeli dev yatırımına Haziran itibariyle başladı.
Arsuz İlçesine bağlı Nardüzü mahallesinde gerçekleştirilecek olan yatırım ile bölgenin enerji arz güvenliğini artırmayı hedefleyen Toroslar EDAŞ, gelecekteki enerji talebini de dikkate alarak bölgedeki şebekenin kapasitesini artırmayı planladı.
Toroslar EDAŞ, bölgedeki yüksek gerilim havai hattı yer altına alarak bölge halkının daha kaliteli ve kesintisiz enerjiye erişimini hedefledi. Yatırım çalışmalarının 2022 Eylül itibariyle tamamlanmasının planlandığını açıkladı.
TOPLAM 12 BİN 800 METRELİK İLETKEN KULLANILACAK
Toroslar EDAŞ, Mevcut yüksek gerilim havai şebeke hattının yer altı hatlarıyla yenilenmesi, alçak gerilim havai hatların yenilenmesi ve yeni trafo merkezleri tesis edilerek, dağıtım şebekesinin olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi için dağıtım hatlarında gerçekleştirilen yatırımlarla tedarik sürekliliğinin arttırılması hedeflendiğini bildirdi.
Toroslar EDAŞ tarafından proje kapsamında farklı noktalarda yapılacak kazıların uzunluğu 5 kilometreyi geçecek. Bölgede ekonomik ömrünü tamamlamış şebeke unsurları bertaraf edilerek yerine, 5 bin 500 metrelik yer altı yüksek gerilim hattı, dağıtım hatlarını taşıyan 240 adet galvanizli alçak gerilim direği, 7 bin 300 metreye yakın alçak gerilim hattı montajları yapılarak şebekeye dahil edilecek.
PLANLI KESİNTİLER 48 SAAT ÖNCESİNDEN AÇIKLANIYOR
Elektrik dağıtım altyapısı yatırımlarında saha çalışanlarının can güvenliği için yapılması zorunlu elektrik kesintileri Toroslar EDAŞ tarafından önceden planlanıyor. Müşterilerin olumsuz etkilenmemesi için söz konusu planlı kesintiler Toroslar EDAŞ internet sitesi üzerinde 48 saat öncesinden duyuruluyor. Öte yandan kullanıcılar, bu duyurulara Toroslar EDAŞ Mobil 186 uygulaması ve 186 Çağrı Merkezi üzerinden mevcut ve gelecek planlı kesinti bilgilerine ulaşabiliyor.
Enerjisa’nın Başkent EDAŞ ve AYEDAŞ ile Türkiye’deki 14 ilde 21 milyonu aşkın kullanıcıya hizmet veren 3 elektrik dağıtım şirketinden biri olan Toroslar EDAŞ, 2013 yılından bu yana Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kilis ve Osmaniye’de faaliyetlerini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir